"Současný vysoký růst poptávky po ropě v Číně, který hodně souvisí s politikou, na začátku prvního čtvrtletí patrně odezní. Předpokládáme ale, že přetrvávající vysoká poptávka po ropě v mladých tržních ekonomikách v nadcházejících 24 měsících zvýší tlak na země OPEC, aby zvýšily těžbu na úroveň, kde byla naposledy za rekordních cen v roce 2008," píše analytický tým banky.
J.P. Morgan také upozorňuje, že jakmile se ceny ropy začnou rychle zvyšovat, Organizace zemí vyvážejících ropu zřejmě nebude schopna reagovat odpovídajícím způsobem. Respektive bude jí trvat dlouho, než těžbu zvýší v dostatečném rozsahu.
"Myslíme si, že OPEC nezvýší těžbu před svou schůzkou, kterou bude mít v červnu 2011, ledaže by se ceny vyšplhaly nad 100 dolarů za barel. V prvním čtvrtletí tak bude nutné čerpat zásoby, což posune cenu ropy Brent do pozice backwardation. Tato formace by se mohla udržet po většinu roku 2011 i 2012," píšou analytici.
Výrazem backwardation se na komoditních trzích označuje formace, kdy cena nejbližšího termínového kontraktu, v tomto případě na ropu, je vyšší, než cena kontraktu vzdálenějšího. Například ropa s dodáním v lednu je dražší než ropa s dodáním v únoru. Tato formace bývá nejčastější, v posledních dvou letech jsou ale ceny většinou v opačné formaci. Ta se označuje termínem contango.
"Proto nadále zdůrazňujeme, že pokles cen ropy z poslední doby je pro spotřebitele šancí vrátit se k zajišťovacím nástrojům," radí analytici. Za vhodné považují, aby investoři přesunuli vzdálenější pozice k bližším, což znamená prodat kontrakty s pozdějším datem dodání.
J.P. Morgan není zdaleka jedinou investiční bankou, která očekává vysoký růst cen ropy. Analytici se většinou opírají o nastupující oživení globální ekonomiky, vysokou poptávku v Číně a dalších mladých ekonomikách, a také o podobnost z let 2005 až 2008. Tehdy růst cen ropy začal asi na 50 dolarech a zastavil se v létě 2008 až na téměř 150 dolarech za barel.