Evropská komise počátkem loňského roku uvalila na spojovací materiál z Číny antidumpingová cla ve výši až 85 procent. Peking se proti tomu odvolal u WTO a uplatnil proti dovozu téhož zboží z EU svá vlastní antidumpingová cla.
Evropská cla se týkají asi 200 čínských firem, které vyvážejí spojovací součástky používané v automobilech, elektrospotřebičích nebo strojním zařízení. Evropský trh těchto součástek má hodnotu kolem půl miliardy eur ročně (12,5 miliardy Kč).
Čína měla u WTO úspěch se svou argumentací, podle níž EU vypočítává výši antidumpingových cel v řadě případů v rozporu s pravidly. WTO však nevyhověla požadavku Pekingu, aby EU řekla, jak má své výpočty opravit, a požadované změny nespecifikovala. Čína dnešní rozhodnutí přivítala a vyzvala EU, aby cla zrušila.
Pravidla WTO umožňují uvalit dodatečná cla na takzvaný dumping, tedy prodej pod cenou na domácím trhu vývozce, avšak jen v případě, že to poškodí příslušné odvětví v zemi dovozce. U dovozů z ekonomik, které WTO označuje za "netržní", je však výpočet těchto cel obtížný, protože kvůli státním cenovým regulacím vnitřního trhu není často možné přesně určit správnou domácí cenu.