Hrubý domácí produkt zemí střední a východní Evropy by měl v letech 2010 až 2015 v průměru růst o 3,8 procenta ročně, zatímco země eurozóny porostou 1,8procentním tempem. "Střední a východní Evropa již ovšem nezíská znovu statut globálního motoru růstu. Navíc region již nebude řízen jako jeden celek," uvedl řídící partner pražské kanceláře Roland Berger Constantin Kinský.
Důvodem je podle něj rozdílný hospodářský vývoj zemí. "Zatímco středoevropské ekonomiky budou v roce 2020 taženy převážně inovacemi, země východní a jihovýchodní Evropy zůstanou 'továrnami'," uvedl Kinský. V následujících deseti letech očekává především prudký rozvoj energetiky a IT.
Česká republika a Slovinsko podle studie již dokončilo svoji transformaci na vyspělé ekonomiky. Do roku 2020 pak má dobrou šanci tento vývoj dokončit Slovensko a Maďarsko. Kinský ovšem upozornil, že bude trvat ještě 20 až 30 let než se tyto země dostanou na úroveň západoevropských ekonomik.
Za 10 let by měla Česká republika dosáhnout v paritě kupní síly zhruba 75 procent průměru eurozóny, Slovinsko pak více než 80 procent. Nyní je ČR na 72 procentech, Slovinsko 79 procentech a Slovensko na 58 procentech.
Za výhodu regionu považují místní manažeři podle studie vzdělávací systém. Omezení rozvoje ovšem může přinést nedostatek odborných pracovníků. "Populace se zmenšuje ve všech zemích střední a východní Evropy a odliv mozků do západní Evropy a Ameriky bude pokračovat. Tento stav však stále znepokojuje příliš málo manažerů," uvedl Kinský.