"Celá zásilka byla zajištěna v místě určení, pozastavena, a bude vrácena," řekl Duben s tím, že maso se nedostalo do prodeje. Případ řeší středočeští veterináři.
"Šlo o mražená kuřecí prsa šťavnatá, vakuově balená po 0,8 kg, datum minimální trvanlivosti: 12. 04. 2012, Šarže:12102010, datum výroby: 12. 10. 2010 od výrobce: P.P.H. CEES-POL Sp. z o.o.; Ul. Pólwiejska 29; 57-300 Klodzko, Polsko; Schvalovací číslo: PL 02080302 WE," uvedl Duben.
Prostřednictvím systému rychlého varování (RASFF) se členské státy EU vzájemně varují před nebezpečnými potravinami a krmivy, případně před potravinami nevhodnými k lidské spotřebě. Každý případ je předán příslušnému dozorovému orgánu dotčeného státu, který je povinen jej prošetřit.
Na obecně častější výskyt nebezpečné bakterie salmonely v kuřecím mase z dovozu nedávno poukázal test Vysoké školy chemicko-technologické. Podle výsledků, které v polovině září zveřejnila Agrární komora, šest z celkem devíti kontaminovaných vzorků tehdy pocházelo z Polska, u tří byla jako země původu uvedena ČR. Podle AK však existuje podezření, že i surovina u těchto výrobků pocházela ze zahraničí. Uvedení čeští výrobci totiž většinu surovin pro svou výrobu dováží, uvedla tehdy AK.
Střevní bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění salmonelózu. Do organismu bakterie pronikají výhradně ústy a vylučují se stolicí, případně močí. K přenosu nákazy dochází potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou. Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny