V příštích letech však má růst zpomalit. Körnig očekává zvýšení kapacity pouze o tři až pět GW ročně. To odpovídá zhruba kapacitě tří až pěti velkých uhelných elektráren.
"Nikdo by nedokázal předpovědět, že loňský rekord 3,9 GW se letos znovu zdvojnásobí. Nemyslím si, že tato úroveň je udržitelná," uvedl Körnig. Při dalším meziročním růstu o tři až pět GW by do roku 2020 celková kapacita výroby elektřiny ze slunce v Německu měla činit 52 až 70 GW. V takovém případě by v roce 2020 stoupl podíl elektřiny ze slunce na celkové výrobě elektřiny na devět až 12 procent ze současných dvou procent.
Rozkvět fotovoltaiky v Německu začal v roce 2000, kdy vstoupil v platnost zákon o obnovitelných zdrojích energie (EEG). Ten garantuje investorů vyšší výkupní ceny elektřiny, než tržní, na dobu 20 let. V letošním roce však Německo již několikrát rozhodlo o snížení výkupních ceny elektřiny z nově vybudovaných fotovoltaických instalací. Další snížení se má uskutečnit i v příštím roce.
BSW upozornila, že podobné rozhodnutí způsobilo kolaps trhu ve Španělsku, které bývalo kdysi jedničkou ve výrobě elektřiny ze slunce. Körnig uvedl, že zatím není jisté, co se stane příští rok na německém trhu. Upozornil však, že podle průzkumu 75 procent obyvatel Německa je ochotno platit za kilowathodinu elektřiny o dva centy více na podporu rozvoje zelené energie, napsala agentura Reuters.