...uvedla v úterý Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).
Pracovat nebudou úřady, zavřených zůstane 500 regionálních škol a nemocnice budou fungovat ve víkendovém režimu. Do stávky se tentokrát nezapojí zaměstnanci v dopravě.
Stávku odboráři svolali na protest proti snížení objemu platů ve veřejné správě o 10 procent a změnám v odměňování, jež na příští rok plánuje vláda Petra Nečase. Kabinet chce v roce 2011 stlačit schodek veřejných financí na 4,6 procenta hrubého domácího produktu z letos očekávaných 5,1 procenta.
"Je to nejmasivnější stávka v této sféře za 20 let," řekl předseda odborů Jaroslav Zavadil na tiskové konferenci.
Zavadil dodal, že odbory mohou zvážit další nátlakové akce včetně generální stávky, jež závisí na průběhu avizovaných reforem, hlavně v penzích a ve zdravotnictví.
Premiér Nečas nicméně v úterý zopakoval, že jeho vláda neustoupí od snižování mezd ve veřejném sektoru, neboť by jinak nemohla sestavit "věrohodný" rozpočet na příští rok.
"Nedostali jsme mandát čekat na to, že v našich veřejných financích začnou dělat pořádek úředníci mezinárodních institucí, jak se to děje v některých členských zemích Evropské unie," řekl Nečas novinářům. "Nemáme strach z nepopulárních kroků, jsme připraveni do nich jít."
Středopravá vláda vzešlá z květnových voleb chce do roku 2013 snížit deficit veřejných rozpočtů na 2,9 procenta HDP, což by pro Českou republiku znamenalo splnění jednoho z kritérií pro vstup do eurozóny.
Ve veřejném sektoru pracuje zhruba 600.000 lidí, přibližně šestina z nich je v odborech. ČMKOS sdružuje zhruba 470.000 odborářů z celkového počtu kolem 4 milionů zaměstnanců.
Posledním významným protestem byla pětidenní stávka na železnici v roce 1997, která přinutila tehdejší vládu ustoupit od plánovaného propouštění.
Zatím jedinou generální stávku zažilo ještě Československo v listopadu 1989, kdy zásadním způsobem přispěla k pádu totalitního režimu.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]