Sněmovna podpořila vydání dluhopisů za 148 miliard korun

07.12.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 7. prosince (ČTK) - Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vydání státních dluhopisů za 148,2 miliardy korun. Pomocí dluhopisů chce vláda uhradit většinu schodku loňského státního rozpočtu. Hospodaření státu loni skončilo ve schodku 192,4 miliardy korun, přičemž původní zákon počítal se schodkem 38,1 miliardy korun. Plánovaný deficit poté sněmovna navýšila na 52,2 miliardy korun.

Vláda původně navrhovala, aby sněmovna schválila vydání dluhopisů již dnes ve zrychleném režimu. To ale vetovali sociální demokraté a komunisté. Takto se bude návrhem zabývat sněmovní rozpočtový výbor a poslanci mu zkrátili lhůtu k projednání na pět dnů.

Peníze v rozpočtu chyběly kvůli propadu příjmů způsobenému dopady ekonomické krize. Vláda svým usnesením z letošního dubna rozhodla o vydání státních dluhopisů za 185,8 miliardy korun. Parlament již dříve schválil zákon, který umožnil vydat na krytí loňského schodku dluhopisy za téměř 37,7 miliardy korun. Dnešní zákon tedy umožní pokrýt dosud nepokrytou část schodku rozpočtu. Dluhopisy mají mít splatnost až 55 let.

Dnešní debatu o vydání dluhopisů doprovázely slovní střety mezi levicí a pravicí o odpovědnost za hospodaření státu. Místy se změnily až ve vzájemné obviňování z populismu a z toho, kdo může za pád Topolánkovy vlády v roce 2009.

Spor vyvolala kritika ze strany úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky na adresu tehdejší pravicové vlády a hlavně tehdejšího i současného ministra financí Miroslava Kalouska. Kalouskovi se podle Sobotky podařilo v hospodaření státu dosáhnout naprosto největšího rozdílu mezi schváleným návrhem a konečným výsledkem. Prohlásil také, že se pravicovým vládám od roku 2006 podařilo nashromáždit celkový schodek rozpočtů v objemu 440 miliard korun.

Kalouskův stranický kolega Stanislav Polčák poté Sobotkovi od řečnického pultu vzkázal, že pokud by měl zhodnotit dluh, který po sobě nechaly pravicové a levicové vlády, měla by sociální demokracie určitě navrch. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek zase připomněl, že vlády vedené ČSSD vytvářely schodky rozpočtu při růstu ekonomiky vyšším než pět procent. Sobotka ale opáčil, že se sociální demokracie nebude omlouvat za to, že se jí podařilo takový růst zařídit.

Předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS) vyčíslil, že kdyby bývalá vláda hospodařila jako vlády ČSSD, pak by hospodaření státu za rok 2009 při propadu ekonomiky o 4,7 procenta skončilo schodkem kolem 270 miliard korun. Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že ho překvapuje nepřipravenost koaličních poslanců diskutovat.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK