EU zřejmě povolí výjimky u penzí případ od případu -náměstek MF

09.12.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Polsko chce výjimku nejméně na 40 let, Komise je...

...proti

* ČR reformu teprve rozbíhá, přizpůsobí se -Zídek

Jakékoliv rozpočtové výjimky, které poskytne Evropská unie členským státům provádějícím penzijní reformy, budou pravděpodobně posuzovány případ od případu, uvedl náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

Česká republika a osm dalších států EU se pokouší na Evropské komisi získat ústupky, které by jim umožnily odečíst si z rozpočtových deficitů náklady přechodu z průběžného důchodového systému na kombinovaný, a usnadnit si tak naplnění rozpočtových pravidel bloku.

Ministři financí EU o problému jednali v úterý a Zídek řekl Reuters, že řešení bude pravděpodobně tak obecné, že jej bude možné aplikovat na jednotlivé země různým způsobem.

"Bude to samozřejmě platné pro všechny státy, ale ve finále to bude znamenat individuální přístup," uvedl Zídek s tím, že konečná dohoda je ještě velmi vzdálená.

Nespokojené státy, mezi kterými je vedle postkomunistických zemí také Švédsko, argumentují tím, že současná účetní pravidla EU snižují motivaci provést dlouhodobě nákladné důchodové reformy. [ID:nGAZ747486]

Uprostřed dluhové krize eurozóny se však mnoho ekonomů obává, že by uvolnění regulí mohlo ohrozit rozpočtovou konsolidaci těchto zemí. Maďarsko a Polsko už zařadily penzijním reformám zpětný chod, aby své příjmy navýšily. [ID:nLDE6AO1TJ]

Současný návrh Bruselu počítá s tím, že by komise v hospodaření států překračujících roční deficit 3 procent HDP kvůli penzijním reformám provedla kontrolu a poté by doporučila vrcholným orgánům EU udělit či neudělit výjimku.

Předchozí plán komise představený v září navrhoval přechodné pětileté období, po které by země provádějící penzijní reformu mohly počítat s uvolněním pravidel. [ID:nLDE68S1CM]

NEJMÉNĚ 40 LET

Zídek však uvedl, že Polsko by chtělo takovou výjimku garantovánu nejméně na 40 let a zdroje převáděné ze státního průběžného systému do soukromých fondů by se měly počítat jako kvazi příjmy státního rozpočtu.

"Komise řekla, že (navýšení na 40 let) je nepřípustné rozmělnění paktu stability, což nám připadá, že mají pravdu," uvedl náměstek.

Polský ministr financí Donald Tusk v úterý řekl, že Varšava a Brusel jsou blízko předběžné dohodě, ale jeho ministr financí zároveň navrhl odložení dalších jednání na březen. [ID:nLDE6B61NL]

Podle Zídka to bylo právě Polsko podporované Maďarskem, které na jednání ministrů financí EU dominovalo.

"V podstatě to byl dialog mezi polským ministrem a evropským komisařem," dodal Zídek. "(S Polskem) hodně drží Maďaři, ale jinak ani nikdo moc ne."

"Holanďané tam například vystoupili s tím, že jejich objem prostředků, které mají v penzijních fondech k dispozici, překračuje celé jedno HDP, že kdybychom udělali to, co si přejou Poláci, tak by byli o celé jedno roční HDP v plusu," řekl Zídek.

Česká penzijní reforma má odstartovat v roce 2013 a Praha ji chce částečně hradit z jednorázových příjmů z privatizace a dividend ČEZ <CEZPsp.PR>, aniž by musela takové položky započítávat mezi výdaje státního rozpočtu, jak je podle současných účetních pravidel EU nutné.

"Ministr (Kalousek) vystoupil s tím, že souhlasíme s kompromisním řešením tak, jak je navrženo komisí," řekl Zídek. "Pro nás je jakékoliv řešení zajímavé, protože my tu reformu teprve připravujeme, tak ji uděláme podle toho."

Maďarsko, které se nyní pokouší stlačit schodek státního rozpočtu pod 3 procenta už v příštím roce, prakticky s penzijní reformou z roku 1997 skoncovalo a nutí občany převést své finance ze soukromých fondů zpět do státního průběžného systému.

Polsko, jehož deficit v letošním roce přesáhne 7 procent HDP, odmítlo takový radikální scénář a sníží příspěvky do penzijních fondů zřejmě na 5 procent mzdy ze současných 7,3 procenta. [ID:nLDE6B51LL]

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK