...výprodejích.
Kombinace sílícího optimismu vůči ekonomice Spojených států, včetně navrhovaného prodloužení daňových úlev, a obav o deficit, který tato opatření prohloubí, ve středu vedla k prudkému vzestupu výnosů amerických dluhopisů při jejich prodeji.
Ve čtvrtek se však tyto výprodeje zmírnily.
"Můj dojem je takový, že se blížíme k vrcholu prodejů dluhopisů Spojených států. Takový pocit panuje i na trhu, což nyní tlumí dolar," řekl Koiči Jošikawa, ředitel devizového obchodování z BNP Paribas.
Výnos 10letého dluhopisu Spojených států činil při dopoledním obchodování v Evropě zhruba 3,25 procenta <US10YT=RR>. Stále se tak držel zhruba 90 bazických bodů nad letošním zářijovým minimem.
Na summitu Reuters o investičním výhledu pro příští rok konaném v tomto týdnu v New Yorku a Londýně přední investoři naznačili, že se chtějí referenčním státním dluhopisům vyhnout, jelikož jejich nízké výnosy jsou neudržitelné.
"Budeme si muset zvyknout na rostoucí dlouhodobé výnosy. Jak jinak dosáhnout dlouhodobé návratnosti úspor, již potřebujeme?" uvedl na summitu Andreas Utermann, hlavní investiční analytik firmy RCM. [ID:nN06202544]
Investoři naproti tomu vnímají příznivěji akcie, a světový index MSCI <.MIWD00000PUS> tak tento měsíc stoupl téměř o tři procenta.
Index v 11:25 rostl o 0,3 procenta, přičemž index rozvíjejících se trhů <.MSCIEF> přidával zhruba stejně.
Index evropských blue chips FTSEurofirst 300 <.FTEU3> posiloval o 0,3 procenta, když předtím vystoupal na čerstvé 26měsíční maximum. [ID:nSCH931332]
Prosincový růst předurčuje některé akciové indexy k slušným ziskům za letošní rok. Index MSCI za letošní rok dosud například přidal okolo 8 procent, zatímco index rozvíjejících se trhů stoupl o více než 13 procent.
"Odlivy dluhopisů jsou poprvé od roku 2009 negativní, zatímco přílivy akcií jsou na nejvyšší úrovni od roku 2006 a přílivy na peněžních trzích se opět vyhouply do pozitivního teritoria," uvedla banka Credit Suisse.
[N/Reuters/Finance.cz]