Listinné akcie na majitele se podle předlohy měly změnit na zaknihované akcie, takže jejich majitel by byl známý. Změna měla být podle předkladatelů z ČSSD součástí boje proti korupci. Zákon měl podle jednoho z autorů návrhu Jeronýma Tejce (ČSSD) zajistit, aby bylo jasné, zda existuje, či neexistuje propojení mezi lidmi, kteří veřejné zakázky zadávají na úrovni měst, krajů či státu, a těmi, kdo se o ně ucházejí.
"Nechceme další kauzy typu Opencard. Nechceme další výběrová řízení, kde vyhrají firmy, kde není jasné, komu patří," uvedl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Firmy s anonymními listinnými akciemi by podle návrhu musely změnit formu cenných papírů do roka od platnosti zákona. Pokud by to neudělaly, změnily by se na zaknihované akcie na majitele ze zákona. "Jsme přesvědčeni, že spolu s vlastnictvím akcií by zde měla být nejen odpovědnost, ale i maximální míra transparentnosti," uvedl Sobotka.
Proti návrhu se ale postavili poslanci ODS. Podle Igora Svojáka by bylo opatření neúčinné. "Kdo bude chtít zůstat v anonymitě, tak zůstane pomocí zahraničních akcií," uvedl Svoják. Jeho stranický kolega Jaroslav Plachý doplnil, že by tím Česká republika mohla přijít o některé investice, pokud by neumožnila zahraničním investorům zůstat v anonymitě. Další poslanec ODS David Šeich upozornil na to, že ČR má s některými státy smlouvy o ochraně investic a po schválení tohoto návrhu by Česku mohly hrozit mezinárodní arbitráže.
Jejich argumentaci Sobotka odmítl. Podle něho by návrh negativní hospodářské dopady neměl. Svoják ovšem přednesl návrh na zamítnutí novely, který byl hlasy poslanců koalice ODS, TOP 09 a VV schválen.
Tato novela nebyla prvním pokusem ČSSD o zrušení listinných akcií na majitele. Obdobný návrh už jednou v minulém volebním období sociální demokraté předložili, sněmovna ho ale nestihla projednat. Prošel pouze prvním čtením a projednáním ve výboru.