Ekonomové podle agentury Reuters čekali, že meziroční inflace stoupla z říjnových 4,4 procenta na 4,7 procenta. Index výrobních cen stoupl v listopadu meziročně o 6,1 procenta po říjnovém tempu 5,0 procenta.
Čínská centrální banka v pátek zvýšila letos již pošesté povinné minimální rezervy komerčních bank, aby z ekonomiky stáhla přebytek peněz, který tlačí ceny vzhůru. Podle analytiků však bude muset v nejbližší době Peking zasáhnout proti inflaci razantněji, to znamená zvýšit letos podruhé základní úrokové sazby.
Nejožehavější pro Peking je prudký růst cen potravin, které se meziročně zvýšily o 11,7 procenta. Nepotravinářské zboží zdražilo celkově o 1,9 procenta, výrazné zvýšení však zaznamenaly ceny spotřebního zboží a náklady bydlení.
Čínská vláda v minulých týdnech slíbila, že zakročí proti spekulativnímu růstu cen potravin a zajistí dostatečné dodávky. Několik čínských měst zavedlo přímou kontrolu cen potravin. Peking se obává, že zdražování potravin by mohlo vést k nepokojům a destabilizaci, analytici se však bojí spíše širších inflačních tlaků.
"Moje obavy z inflace spočívají v tom, že pozorujeme velmi zřetelný trend zvyšování cen nepotravinářského zboží. To odpovídá velmi silnému růstu mezd v tomto roce, zvyšování globálních cen komodit a velmi výrazné peněžní a úvěrové expanzi," řekl ekonom hongkongské pobočky japonské makléřské firmy Mizuho Securities Shen Jianguang. Ekonom pekingské Guosen Securities Lin Sung-li předpokládá, že inflace minulý měsíc dosáhla vrcholu, avšak v příštích měsících zůstane na nynějších maximech.
Další dnešní statistiky naznačily, že centrální banka bude moci bez větších obav zasáhnout proti inflaci účinněji, protože druhá největší ekonomika světa roste nadále silným tempem. Průmyslová výroba v listopadu po říjnovém zpomalení opět zrychlila růst na 13,3 procenta. Kapitálové investice se za prvních 11 měsíců zvýšily o 25 procent a maloobchodní tržby stouply minulý měsíc meziročně o 18,7 procenta.