Spolchemii od ledna povede Yianni, Vleugels ale zůstává

12.12.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ústí nad Labem 12. prosince (ČTK) - Ústecký Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) bude mít od ledna nového generálního ředitele, kterým se stane dosavadní šéf výroby pryskyřic Paul Yianni. Ve funkci vystřídá Francoise Vleugelse, který do Ústí přišel v roce 2009 s úkolem firmu zachránit. Vleugels zatím zůstane v čele představenstva a příští rok má dokončit jednání s věřitelskými bankami. ČTK o tom informovala mluvčí Spolchemie Marie Logrová. Firmu ale ještě čeká další restrukturalizace, která může znamenat zavření méně důležitých provozů.

Spolchemie zaznamenala v roce 2009 ztrátu 340 milionů korun a přežila jen díky dohodě s pěti věřitelskými bankami. Teď už hlásí mnohem lepší výsledky. Za prvních deset měsíců letošního roku vykázala tržby 3,7 miliardy, což je asi o 900 milionů víc než za stejné období vloni, a vytvořila konsolidovaný zisk 153 milionů korun. Daří se především stěžejní výrobě pryskyřic, která podle údajů Spolchemie vzrostla meziročně o 60 procent a vykázala tržby 2,5 miliardy korun.

Pro příští rok počítá Spolchemie s dalším růstem tržeb, které by měly dosáhnout 5,2 miliardy korun. To by byl lepší výsledek než před nástupem ekonomické recese, v roce 2008 vydělala 100 milionů korun při tržbách pět miliard korun. Firmu ale ještě čeká další restrukturalizace. Celkové závazky společnosti se odhadují na více než dvě miliardy korun.

Týdeník Ekonom v tomto týdnu uvedl, že Spolchemie z nich zatím splácí jen úroky a na víc jí nezbývá. Při restrukturalizaci se má Spolchemie zbavit například výroby umělých safírů, které by měly převzít slovenské Novácké chemické závody, a v Ústí by mohla skončit i výroba polyesterů a permanganátu, uvedly webové stránky týdeníku. Ze Spolchemie by byly vyčleněny do společných podniků s jinými firmami; podobným způsobem letos Spolchemie převzala výrobu alkydových a nátěrových pryskyřic z vídeňského závodu koncernu DIC.

Mluvčí firmy to nevyvrátila. "Firma má restrukturalizační plán připravený, ale jeho podrobnosti zatím zveřejňovat nebudeme," řekla Logrová. Odmítla ale, že by byla Spolchemie ve špatné finanční situaci.

Spolchemie patří společnosti Via Chem Group, stejně jako další ústecká chemička Setuza. Po několika vlnách personálních redukcí zaměstnává okolo 820 lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK