Moody´s: Výhled ratingu USA se kvůli dohodě o daních může zhoršit

13.12.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 13. prosince (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Moody´s by mohla zhoršit výhled úvěrového hodnocení Spojených států, pokud bude schválena dohoda o zachování nižších daní a prodloužení podpor v nezaměstnanosti. Dohoda, kterou před týdnem uzavřel prezident Barack Obama s republikány, může zvýšit americký státní dluh, uvedl analytik Moody´s Steven Hess.

Výhled prestižního nejvyššího ratingu Aaa by Moody´s mohla zhoršit na negativní. To by znamenalo, že v příštích 12 až 18 měsících by se zvýšila pravděpodobnost zhoršení samotného ratingu,

"Z hlediska úvěrového hodnocení zřejmě negativní dopady (dohody) na vládní finance převáží nad pozitivními vlivy vyššího ekonomického růstu," uvedl analytik Hess. Pokud bude dohoda schválena, nepříznivě to ovlivní rozpočtový deficit federální vlády a úroveň dluhu, dodal.

Obama se s republikány dohodl na zachování nižších sazeb daně z příjmu, které platí už od prvního funkčního období prezidenta George Bushe, pro všechny Američany o dva roky. Původně však prosazoval zvýšení nejvyšší daňové sazby pro "bohaté". Za to dostal od republikánů příslib podpory pro prodloužení nákladných podpor pro dlouhodobě nezaměstnané. Dnes má o balíku hlasovat Senát a čeká se, zda opatření podpoří Sněmovna reprezentantů. V ní zatím stále ještě dominuje levé křídlo demokratů, které kompromisní dohodu tvrdě kritizuje.

Moody´s odhaduje náklady dohodnutého balíku na 700 až 900 miliard dolarů (až 16,9 bilionu Kč). To zvýší státní dluh v závislosti na dopadech opatření na ekonomický růst až na 73 procent ročního výkonu ekonomiky. Opatření také zpomalí pokles podílu dluhu k vládním příjmům v příštích dvou letech z letošních 420 procent jen mírně pod 400 procent. Podle analytika Moody´s je to historicky a ve srovnání s jinými státy s nejvyšším ratingem velmi vysoký poměr.

Moody´s v minulých dvou letech, kdy rozpočtový deficit USA kvůli prudkému růstu vládních výdajů a propadu příjmů v důsledku ekonomické recese nevídaně rostl, žádné větší nebezpečí pro rating nepozorovala. V květnu 2009 Hess prohlásil, že existují určité dlouhodobé hrozby, "nic akutního tam ale zatím není". Obří rozpočtové deficity, zvyšování velikosti státu a vyhlídky na růst daní přitom podle pozorovatelů přispěly k těžké Obamově porážce v listopadových volbách do Kongresu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK