...Reuters:
DLUHOVÁ KRIZE V EUROZÓNĚ
"Platí to, co bylo několikrát řečeno představiteli hlavního proudu, a to že je ten projekt třeba zachránit za jakoukoliv cenu. Když se říkají dvě věty, první je, ten projekt má nekonečnou hodnotu, a ta druhá věta je ale je v obrovské krizi...to logicky zvyšuje náklady záchrany.
"Já si myslím, ze eurozóna bude žít dál, asi za tu cenu, ze tento historicky unikátní experiment měny bez státu - a to pojmenovávám jen analyticky -- bude muset tím či oním způsobem dostat tu druhou nohu, tu nohu fiskální.
"Ta měnová, tak jak mnozí, kdo se zabývali teorii měnových zón, nestačí.
"Mám pocit, že to zase půjde tou klasickou cestou, že budeme mít trochu toho protloukání se 'muddling through', to je můj hlavní scénář.
"Pokud půjdeme cestou k fiskální unii, tak to bude fiskální unie, která bude trochu netransparentní, nebude to jasné udeření do stolu: Teď vytváříme jeden společný rozpočet pro všechny země. Bude to vznikat salámovou metodou, trochu netransparentně, po krocích.
"Kdyby vznikla tahle otázka tak, že se jasně položí všem členským zemím, tak asi jasná odpověď na to bude v mnoha zemích 'ne, to nechceme'.
"Je velmi pravděpodobné, že po roce 2013 to vzájemné zachraňování se, vzájemné fiskální transfery budou institucionálně snazší.
"Teď se píšou dějiny, teď je třeba sledovat každé rozhodnutí. Týká se nás to významně přímo v tom smyslu, ze Česká republika nemá trvalou výjimku na zavedeni eura, tím pádem všechny změny pravidel, které se objevují, jsou změnami pravidel zóny, do které je Česká republika zavázána vstoupit.
"Sledujme Německo. Bude to celé o Německu. To je mé hluboké přesvědčení. Je naprosto zásadní teď sledovat německé diskuse o euru a integračním úsilí jako celku. Jestli se tato věc někde rozhodne a jestli někdo má historickou odpovědnost v těch bezprecedentních případech... určit, jak se to integrační úsilí bude vyvíjet dál, tak je to Německo."
ZAVEDENÍ EURA V ČR
"Nemám skoro, co bych měnil ve srovnání s tím, co jsem říkal poslední léta. Může mít smysl za určitých okolností, aby se naše země stala součástí nějaké měnové zóny, ale musí být splněny podmínky.
"Země musí nejdřív dokonvergovat a musí mít domácí přizpůsobovací mechanismy, které nahradí výpadek měnové politiky a které umožní, aby se vyrovnávala se šoky poté, co se vzdá přizpůsobovacího mechanismu, který se jmenuje měnová politika.
"Možná pro někoho v tuhle chvíli jsou až přestřelené vidět ty konkrétní reálné náklady, které členství v měnové unii může mít. Ale to na té základní úvaze nic nemění.
"To, co se mění, je, jak se mění ta zóna samotná. Je naprosto jisté, že eurozóna v příštích letech bude jinou eurozónou oproti té, do které jsme se zavázali vstoupit v roce 2004. Ten cíl se mění za pochodu, je potřeba to sledovat.
"V situaci, kdy se ten cíl mění před očima, utíká, vůbec nevíte, jak bude vypadat, mi připadá úplně nesmyslná úvaha o tom, že by se stanovovalo nějaké datum.
"Neumím si představit, že si zafixuji pevný termín svatby, když nevím, jak v tom okamžiku vůbec bude vypadat nevěsta. Já bych si počkal na to, jak ta nevěsta bude vypadat.
ATRAKTIVITA VSTUPU DO ZMĚNĚNÉ EUROZÓNY
"Otázka je, jestli by fiskální transfery neovlivnily i české veřejné finance do té míry, že by Česká republika ztratila možnost přizpůsobení.
"Čistě z hlediska fiskální politiky a stability veřejných rozpočtů tam jsou velké otazníky ohledně toho, jak by to ovlivnilo dlouhodobý dluhový a fiskální profil této země.
"Ta rizika v abstraktní rovině existovala vždycky, byla popsána... měna bez státu je historický unikát. To, co se děje teď, že se z těch implicitních nákladů stávají reálné peníze.
VLIV DLUHOVÉ KRIZE NA ČESKOU MĚNOVOU POLITIKU
"Máme základní scénář prognózy a v něm samozřejmě není a nemůže být zapracováno riziko nějakého dalšího rozšiřování a násobení turbulencí v eurozóně, rozšiřování té dluhové krize, násobení jejich dopadu."
"Nicméně já za sebe musím říct, že si taková rizika umím představit. Je pro mě představitelné, že by se objevily turbulence, které by měly dopad na fungování zóny a jejich sousedů a zcela upřímně řeknu, že mi takové scénáře teď připadají pravděpodobnější než v minulosti.
"Já s tím musím počítat a za předpokladu, že by se takové krizové scénáře začaly materializovat, tak to by mělo samozřejmě i dopad na má uvažování o nastavení domácích měnových podmínek. Více než v minulosti si umím představit, ze všechny cesty pro měnovou politiku jsou otevřené, pokud nebude naplňován ten základní scénář.
"Pokud by se základní scénář nenaplňoval, tak já si skutečně umím představit mnohé, nebo téměř všecko v oblasti měnové politiky v České republice.
"Realizace (takového scénáře) se mi zdá daleko pravděpodobnější než dříve.
"Riziko případných makroekonomických turbulencí vyplývajících z dluhové krize a riziko, že zároveň ve stejném okamžiku ještě trochu regulatorně přestřelíme ve finančním sektoru a budeme inkasovat po nějakou dobu dopady toho přestřelení. Toto jde jedním směrem.
"Základní scénář počítá s tím, ze začneme utahovat měnové podmínky a já říkám, že mé osobní hodnocení je takové, že více než v minulosti cítím tu možnost, že se budou kumulovat rizika na protiinflační straně.
"Jedním z těch rizik je riziko chování finančního sektoru zejména mimo nás a zprostředkovaných dopadů na nás.
"A to druhé riziko, které se mi zdá, že spíše narůstá, než že by ochabovalo, je riziko prodlužující se dluhové krize v eurozóně a potenciálního dopadu na chování a stav finančního sektoru všude okolo nás. To jsou všechno rizika jdoucí jenom jedním směrem.
"Nepopírám, že existují i rizika proinflační. Komunikujeme je, existuji. Jsou to rizika související s tím základním scénářem oživení a importu oživení ze zahraničí.
HDP
"To zpomalení, second dip, je dáno jednak zpřísňováním fiskální politiky a počítali jsme s tím, že ke zpomalení dojde i v zahraničí a my ho budeme inkasovat.
"Nevěřím, že v této situaci, ve které makroekonomicky Evropa je, bychom nějaké zpomalení necítili také my. To mi přijde málo pravděpodobné. Je relevantní také ta úvaha, že cyklus obnovování zásob se malinko zpomalí a fixní investice ještě nepřijdou. Takže je docela dobře vysvětlitelné, proč máme takový scénář HDP.
"Já osobně teď vnímám hodně ta rizika protiinflační jdoucí ze zahraničí. Mám pocit, že to není za námi, že to bude drahé. A to uvědomění si toho, jak je to drahé, ovlivni i uvažování finančních trhů."
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]