Od spojení televize a rozhlasu si ministerstvo kultury slibuje zejména finanční úspory. Ve špatné ekonomické situaci je zejména STV, jejíž závazky podle dřívějších informací ke konci roku překročí 27 milionů eur (zhruba 679 milionů Kč). To prý mimo jiné ohrožuje existenci sportovního kanálu televize. Opozice naproti tomu změny kritizovala, podle něj chce vláda tímto krokem ovládnout veřejnoprávní média.
Gašparovič uvedl, že schválený zákon oproti nynějšímu fungování rozhlasu a televize předpokládá změny prakticky jen ve vedení a způsobu jeho volby. "Vzhledem k uvedenému mám vážné pochybnosti o nevyhnutelnosti zřízení Rozhlasu a televize Slovenska," poznamenal prezident v rozhodnutí. Ředitele RTS by podle nových pravidel měl volit parlament, dosud o šéfech veřejnoprávních médií rozhodují jejich kontrolní rady. Kritice představitelů současné koalice čelil v minulosti zejména šéf STV Štefan Nižňanský, který se do čela televize dostal za předchozí vlády.
Hlavě státu se rovněž nelíbí výše platu šéfa RTS, která se může vyšplhat až na devítinásobek průměrného platu v ekonomice. Schválené normě vytkl i další údajné nedostatky.
Vrácený zákon se dostal do programu nynější schůze sněmovny. Poslanci by o připomínkách prezidenta mohli hlasovat už odpoledne. Na přehlasování veta, na což je potřebný souhlas aspoň 76 ze 150 poslanců, má koalice dostatek hlasů.