Britové Irsku nabídli půjčku zhruba 3,25 miliardy liber, která je součástí příspěvku v objemu sedmi miliard liber (více než 206 miliard Kč) k mezinárodní pomoci Irsku.
"Pokud bude Irsko čerpat celou půjčku, kterou má k dispozici, a vrátí ji s předpokládaným úrokem, pak nám na úrocích a poplatcích zaplatí zhruba 440 milionů liber," řekl podle agentury Reuters Osborne. Ministr dodal, že podrobnosti půjčky už byly schváleny a podle názoru ministerstva to mohou být dobře investované peníze.
Irsko je pro Británii hlavním obchodním partnerem. Británie je sice v Evropské unii, ale není členem eurozóny. Irský parlament dnes schválil přijetí půjčky v objemu 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu Kč), kterou zemi slíbila Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Na EU a MMF připadá 67,5 miliardy eur, zbylých 17,5 miliardy eur si Irsko zajistí samo z vlastního rozpočtu.
Ministr řekl, že půjčka by mohla být v průběhu jejího trvání i nepatrně pozměněna, aby brala v úvahu pohyby směnných kurzů. Výrazně zvýšena ale být nesmí, ledaže by takový návrh schválil britský parlament. "V tuto chvíli ale nic takového nemám v úmyslu," řekl Osborne. Podle ministerstva by půjčka mohla být podepsána v řádu dnů. Půjčka Irsku bude podle ministra rozdělena do osmi tranší a každá musí být plně splacena do 7,5 roku.
Irský parlament přijetí pomoci od EU a MMF schválil jen těsnou většinou. Tvrdě proti je irská pozice, která má značný vliv a příští rok patrně bude v koaliční vládě. Opozici se nelíbí podmínky pomoci, především pak úrok z přijaté půjčky, který v průměru dosáhne 5,8 procenta. Podle opozice nelze akceptovat, aby na potížích Irska ostatní země EU vydělávaly.