"U nás je demokracie a v demokracii i politik může říct nebo napsat, co chce," uvedl Dzurinda. "A tak mi dovolte říct, že odchod od eura na Slovensku nepřichází v úvahu," řekl.
Předseda parlamentu Sulík, který je šéfem druhé nejsilnější vládní strany Svoboda a solidarita, před několika dny vybídl k přípravám plánů na opětovné zavedení koruny. Důvodem pro to má být nynější dluhová krize v eurozóně. Jeho návrh odmítá slovenská premiérka Iveta Radičová i ministerstvo financí.
"Euro je dobrá věc," myslí si Dzurinda, podle kterého to samé nelze vždy říct o všech politicích. "Chyba je v nás a ne ve společné měně," uvedl šéf slovenské diplomacie. Politici si podle něj půjčují peníze, aby se zalíbili voličům, proto prý není třeba měnit peníze, ale špatné politiky. "Nezodpovědný živnostník zkrachuje, ale to musí platit i pro nezodpovědné státy," prohlásil Dzurinda.
Slovensko vstoupilo do Evropské měnové unie zatím jako poslední země v roce 2009. Předběhlo sice okolní postkomunistické státy, v klubu platícím eurem se však stalo jeho nejchudším členem. Po propuknutí dluhové krize v Řecku odmítla Bratislava jako jediná země eurozóny poskytnout půjčku Aténám. Podpořila však vznik záchranného fondu ve formě úvěrů a garancí, který jako první využije Irsko.
hab vju