"Dle interního odhadu MŽP bude vyšší množství povolenek znamenat úsporu nákladů až 1,45 miliardy Kč, což by se mělo pozitivně odrazit na účtech domácností, které tak mohou ročně ušetřit až 1000 Kč," uvedl náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč.
Postupně se podle Zámyslického bude výpočet pro udělování povolenek teplárnám zpřísňovat a od roku 2018 se bude stanovovat na základě emisního faktoru zemního plynu. Současný systém umožní podle MŽP provozovatelům tepláren do roku 2018 postupnou modernizaci a přechod na nové nízkoemisní technologie. EU totiž v příštích letech plánuje výrazně zpřísnit emisní limity energetických podniků.
"Změna, kterou jsme na úrovni Evropské unie prosadili, je vynikající zprávou pro několik milionů lidí, které ostatně i právě teď zahřívá teplo z hnědouhelných zdrojů," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. "Zhruba 1,6 milionu českých domácností zásobovaných centrálním teplem z hnědého uhlí se nemusí bát skokového zdražení tepla," doplnil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček.
Základ pro výpočet emisních povolenek měly představovat plynové teplárny, které využívají hlavně staré členské země Evropské unie. Česká republika ale společně se Slovenskem, Polskem, Maďarskem, Maltou, Litvou, Kyprem, Bulharskem a Rumunskem přiměly Evropskou komisi záměr přehodnotit a zavést systém výpočtu na základě spalování uhlí.