Z celkového objemu úvěrů v sumě 1,83 bilionu eur (46 bilionů Kč) tvořily špatné úvěry v říjnu 103,7 miliardy eur, což bylo o 2,4 miliardy eur více než v září. Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu půjček se zvýšil na 5,66 procenta. Podíl špatných úvěrů rostl jak u spořitelen, které jsou považovány za slabý článek španělského bankovního sektoru, tak u velkých bank s veřejně obchodovanými akciemi.
Problémy mají španělské banky od let 2007-08, kdy v zemi skončil boom realitního trh a splaskla bublina nadhodnocených cen nemovitostí. Situaci nyní komplikuje slabá ekonomika a zhruba dvacetiprocentní nezaměstnanost.
Investoři letos postupně zvyšují úvěrové náklady Španělska v podobě výnosů z vládních dluhopisů, přestože rozpočtový deficit a státní dluh země nejsou zdaleka tak vysoké jako v Řecku. Obávají se však toho, že španělský bankovní sektor je zatížen vyššími dluhy, než se udává. Krize bank by mohla vládu donutit k jejich sanaci, což by výrazně zvýšilo deficit a vedlo zřejmě k nutnosti další finanční pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu po Řecku a Irsku.
Mezinárodní ratingová agentura Moody's tento týden upozornila, že španělské komerční banky a spořitelny budou potřebovat dodatečný kapitál v objemu zhruba 17 miliard eur, aby byly schopny pokrýt možné ztráty a podle nejhoršího možného scénáře může celý bankovní systém Španělska utrpět podle agentury ztrátu až 306 miliard eur. Moody's zachovala vůči ratingům bank negativní výhled a poté signalizovala i možné snížení španělského státního ratingu.
Nejohroženější jsou španělské spořitelny, z nichž pět neprošlo červencovými celoevropskými zátěžovými testy bank. Španělská centrální banka dala spořitelnám termín do konce roku ke zveřejnění podrobných údajů o svých bilancích, aby zmírnila nejistoty z možných ztrát. O více informací požádala rovněž velké banky Santander, BBVA a Banco Sabadell.