V říjnu průmyslová výroba o dvě procenta klesla, v září pokles činil 1,6 procenta a v srpnu půl procenta. V meziročním srovnání už listopadový růst díky nízké srovnávací základně vykázal růst o 5,8 procenta ve srovnání s meziročním růstem 4,3 procenta v říjnu.
Analytici v anketě agentury Reuters v průměru s růstem průmyslové výroby o jedno procento počítali. Výsledek je ale mírně příznivější ve srovnání s odhady analytiků v anketě japonské agentury Kjódó. Ti čekali růst výroby o 0,9 procenta.
Manažeři japonských průmyslových podniků očekávají, že růst průmyslové výroby se bude v nejbližších měsících zvyšovat ještě víc. V anketě, kterou zveřejnilo ministerstvo hospodářství, manažeři na prosinec čekají růst výroby o 3,4 procenta, v lednu pak o 3,7 procenta. Ruku v ruce s nárůstem výroby jde pokles zásob.
Statistika mimo jiné vyvrací obavy některých analytiků, kteří se obávají dalšího zhoršení stavu japonské ekonomiky. V listopadu byl značný zájem o dopravní zařízení a elektronické součástí.
Japonsko je zemí, která je silně orientovaná na export. Růst průmyslové výroby tak signalizuje, že zahraniční poptávka se začíná opět zvyšovat, z čehož japonský průmysl těží. Minulý týden statistika potvrdila, že export v listopadu poprvé po devíti měsících zrychlil tempo růstu. To je obzvlášť důležité v situaci, kdy se japonská vláda snaží všemožně bojovat s deflací a slabým hospodářským růstem.