Koruně by měla pomoci i úsporná rozpočtová politika vlády, uvedli ekonomové. Zároveň ale nevylučují během roku dočasné oslabení měny.
Koruna je podle analytika společnosti Citfin Jiřího Šimka nyní negativně ovlivněna nízkými úrokovými sazbami v rámci regionu. Ty ji budou znevýhodňovat i v nejbližší době. "V příštím roce očekáváme obnovení posilujícího trendu koruny a její návrat pod 25 korun za euro. V druhé polovině roku bude podporována i vyššími úrokovými sazbami. Na konci roku očekáváme kurz koruny kolem 24 korun za euro," uvedl Šimek.
Pro první týdny a měsíce příštího roku očekává analytik Komerční banky Jan Vejmělek oslabování české měny. "V horizontu celého roku 2011 jsme ovšem spíše optimisty a věříme, že česká měna bude postupně zhodnocovat směrem k 24 Kč/EUR. Makroekonomický obrázek zůstává relativně příznivý," uvedl.
Obdobně situaci vidí i analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Podle něj je možné, že situace kolem dluhových potíží v eurozóně se začátkem roku vyostří, což by pravděpodobně dohromady s očekávaným zpomalením české ekonomiky vedlo k oslabení české měny. "Očekáváme ale, že koruna bude vůči euru dále posilovat v dlouhodobém trendu. Na konci roku 2011 by se koruna měla nacházet poblíž 24 korun za euro," uvedl.
Podle Vejmělka navíc může korunu podpořit i hodnocení ratingových agentur, které by ocenily zahájení nezbytných reforem slíbených vládou. "To by opět byla zpráva korunu podporující," dodal.
Kredit české měny by podle hlavního analytika Generali PPF Asset Management Radomíra Jáče měl být podpořen i plány vlády na stabilizaci veřejných financí. "I pokud bude v roce 2011 opět docházet k periodickému vyostřování dluhové krize na periferii eurozóny, tak česká měna by z toho mohla profitovat díky svému statutu ´bezpečného přístavu´," uvedl. Očekává proto, že koruna bude v průběhu roku 2011 posilovat a na konci roku by se měla obchodovat na zhruba 23,80 Kč/EUR.