Ceny v prvních měsících roku díky oživování globální ekonomiky postupně stoupaly a počátkem dubna se dostaly až na 87 dolarů za barel. Poté však klesaly, protože americká ekonomika začala vykazovat známky zpomalování. Ke konci května americká lehká ropa WTI oslabila až na letošní minimum k 68 dolarům. Po letním oživení a dalším sestupu začala ropa výrazněji růst od konce září.
Po většinu roku se ropný trh opíral o silnou poptávku v Asii, na podzim však investoři začali zaznamenávat příznivější vývoj i v západních ekonomikách v čele s USA. Ke vzestupu ropy i dalších komodit navíc přispíval přebytek peněz na trhu v důsledku rozsáhlého uvolnění americké měnové politiky a uvolněné politiky i v dalších zemích včetně Číny.
Cena nejbližšího termínového kontraktu na barel ropy WTI za celý rok stoupla o 15 procent a končila nad 91 dolary, v těsné blízkosti nejvyšších úrovní od října 2008 a 35 procent nad květnovým minimem. Severomořská ropa Brent získala zhruba 20 procent a rok uzavírala nad 94 dolary za barel.
Spolu s ropou začaly ve druhé polovině roku růst i ceny dalších komodit, k jejichž zvyšování zčásti přispívala rovněž uvolněná měnová politika ve světě. Na maxima od rekordů z počátku roku 2008 rostly ceny potravin, na nové rekordy se dostala cena zlata a mědi.
V roce 2009 ropa zdražila o zhruba 75 procent, čímž smazala předloňský krizový propad o 54 procent, nejhlubší ztrátu za 25 let. Zůstává však i nyní stále hluboko pod rekordním maximem 147 dolarů z července 2008. To bylo dosaženo v době recese americké ekonomiky pod vlivem uvolněné měnové politiky USA a v situaci, kdy prohlubující se finanční krize vedla k nedostatku jiných investičních příležitostí.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) letos už druhý rok po sobě nechala beze změny těžební kvóty, které v prosinci 2008 pod tlakem globálního ekonomického propadu snížila o celkem 4,2 milionu barelů denně, asi o pět procent světové spotřeby. Horní limit neformálního cílového rozpětí kartelu zůstává podle posledních vyjádření saúdského ropného ministra Alího Nuajmího na 80 dolarech za barel. OPEC chce s případným zvýšením produkce počkat, až ceny potáhne vzhůru skutečná poptávka v ekonomice, nikoli jen spekulace na trhu, jak je kartel přesvědčen.
Analytici vesměs předpokládají, že ceny ropy příští rok zůstanou na nynějších vysokých úrovních, výraznější růst však vzhledem ke stále nepřesvědčivému oživování vyspělých ekonomik nečekají. Ceny by tak měla dál podporovat hlavně silná poptávka asijských zemí v čele s Čínou spolu s pomalejším růstem volných těžebních kapacit.
Většina ze 33 analytiků, bank a vládních agentur dotazovaných agenturou Reuters zvýšila tento měsíc očekávanou průměrnou cenu WTI pro příští rok v reakci na podzimní cenový vzestup třetí měsíc po sobě na nynějších 86,36 dolaru za barel. Růst cen očekávají zejména postupem roku, protože očekávaná průměrná cena v prvním čtvrtletí bude podle nich jen 84,50 dolaru za barel, což je asi sedm dolarů pod současnou úrovní.