Není ale jasné, proč by měla mít Čína zájem zrovna o Maďarsko. Maďaři nejsou v eurozóně, kde má Čína investovanou část svých devizových rezerv. Jejich celkový objem přesahuje 2,65 bilionu dolarů (asi 51 bilionů Kč) a je zdaleka nejvyšší na světě.
Čína má sice přebytky hotovosti, Peking ale čelí silnému tlaku, aby rezervy investoval obezřetněji. V minulosti totiž Čína uskutečnila několik investic, které se ukázaly jako ztrátové.
Na cenu maďarských aktiv má v současné době velmi negativní vliv snížení ratingových známek, k němuž sáhly renomované agentury. Diskutabilní je ale také fiskální politika, například přechodné zdanění firemních zisků, anebo rozhodnutí vlády zestátnit majetek soukromých penzijních fondů v přepočtu za zhruba 270 miliard Kč. Maďaři si za to vysloužili kritiku od investorů i od Evropské unie.
Ministr Fellegi dnes maďarskému portálu index.hu řekl, že když se premiér Viktor Orbán koncem října v Šanghaji setkal se svým čínským protějškem Wen Ťia-paem, bylo s čínským premiérem dohodnuto, že obě strany prověří možnost finanční strategické spolupráce. Fellegi poznamenal, že rozhovory mají pokračovat v lednu, kdy má do Maďarska přicestovat delegace z Číny.
"Pokud padne rozhodnutí, že se budou podílet na financování Maďarska, mohlo by to být v mnoha podobách, ve více postupech a v různém rozsahu. Od financování projektů až po financování veřejného dluhu," vysvětlil ministr portálu.