Diplomat: Pokud chce EU Nabucco oživit, je nutná politická vůle

30.12.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. prosince (ČTK) - Pokud chce Evropská unie oživit projekt plynovodu Nabucco, měla by v této věci ukázat více politické vůle. Řekl to ázerbájdžánský velvyslanec v Česku Tahir Taghizade v rozhovoru pro ČTK. Dodal, že po loňském českém předsednictví v EU, pro něž bylo Nabucco jednou z priorit, zájem z EU výrazně klesl.

Česko chce, aby dodávky energetických surovin mělo zajištěno z více zdrojů. Proto Nabucco, které má snížit závislost Evropy na ruském plynu, podporuje. Ázerbájdžán je jednou ze zemí, odkud by plyn měl přes Nabucco proudit.

Expremiér Mirek Topolánek nedávno prohlásil, že Nabucco je téměř mrtvý projekt. Taghizade si však myslí, že šance na oživení ještě je. "Zatím ale chybí politická vůle, kterou by měla vyjádřit unie jako celek, Evropská komise i předsednické země," uvedl velvyslanec, podle něhož Česko loni nasadilo "vysokou laťku" zájmu. Maďarsko, které vedení unie přebírá od Belgie v lednu, počítá Nabucco mezi priority.

Diplomat upozornil, že jen ázerbájdžánské dodávky by Evropě nestačily. "Mělo by se jednat s jinými zeměmi, třeba s Kazachstánem," řekl. Taghizade nepředpokládá, že by první dodávky mohly případně začít v roce 2014. Spíše by to podle něj bylo o dva, tři roky později.

Dalším příspěvkem unie pro úspěch Nabucca by podle velvyslance mohlo být zapojení EU do řešení letitého konfliktu s Arménií o území Náhorního Karabachu. "Vyřešení situace by přineslo větší stabilitu v regionu," řekl Taghizade.

Výstavba plynovodu Nabucco o délce 3300 kilometrů, který by měl stát 7,9 miliardy eur (asi 193,1 miliardy Kč), byla již několikrát odložena. Stavba za osm miliard eur by měla spojit ložiska zemního plynu kolem Kaspického moře s centrální distribuční stanicí v Rakousku. Jeho trasa obchází Rusko a má vést přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko a měl by přepravovat ročně až 31 miliard krychlových metrů plynu. Konečné rozhodnutí o investicích má padnout v příštím roce. Existují i konkurenční projekty, které vesměs podporuje a na kterých se podílí Rusko.

Ázerbájdžán je pro Česko důležitou zemí, o čemž svědčí to, že letos česká diplomacie otevřela velvyslanectví v Baku, i když v poslední době některé mise jinde zavírá. V současnosti podle velvyslance každé čtvrté auto v Česku jezdí na pohonné hmoty vyrobené z ázerbájdžánské ropy, která do tuzemska přitéká přes distribuční firmy.

V létě začaly kvůli zájmu podnikatelů a turistů z této kavkazské země ázerbájdžánské aerolinie létat přímou linkou do Prahy. V příštím roce v květnu se má počet letů rozšířit z jednoho na tři týdně - dva lety do Prahy a jeden do Karlových Varů, doplnil velvyslanec.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK