Britský dohled nad finančním trhem letos udělil rekordní pokuty

30.12.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 30. prosince (ČTK) - Britský úřad pro dohled nad finančním trhem letos udělil firmám a jednotlivcům pokuty, jejichž souhrnná výše dosáhla rekordních téměř 89 milionů liber (asi 2,6 miliardy Kč). Informuje o tom dnes ekonomický list Financial Times (FT). Celková částka je proti loňsku skoro trojnásobná. Podle FT je tak vysoký růst částečně způsoben tím, že úřad je po finanční krizi aktivnější.

Úřad pro finanční služby (FSA), který má nad fungováním finančního trhu na britských ostrovech dohled, letos vyměřil nejvyšší pokutu ve své historii investičním bankám JPMorgan a Goldman Sachs. To je také hlavní důvod, proč se celková výše pokut o tolik zvýšila. Loni pokuty činily asi 35 milionů liber, v přepočtu tedy více než jednu miliardu Kč.

FSA využil i některých nejpřísnějších postupů, jaké k dispozici. Provedl například razii v londýnské Citi, která je proslulým finančním centrem a kde má sídlo většina významných světových bank. Úřad vůbec poprvé úspěšně požádal o vydání podezřelých ze zahraničí a celkem 60 lidem zakázal působit v odvětví finančních služeb.

Společně s americkými úřady britský FSA zahájil první mezinárodní vyšetřování takzvaného insider trading. Tedy případu zneužití neveřejných informací, zpravidla k osobnímu obohacení v důsledku výkyvu kurzů akcií na burze.

"Nejsou to pouze nahodilé případy. To odvětví není populární, regulátor musí konat a musí se také postarat o to, že jeho činnost bude vidět," uvedl partner společnosti Norton Rose Jonathan Herbst.

Britský úřad rekordní pokuty vyměřil v době, kdy chystá významné změny svého fungování. Británie si schválila, že vytvoří větší úřad s názvem Consumer Protection and Markets Authority (CPMA), jehož součástí bude také nynější FSA. Šéfka FSA Margaret Coleová na podzim obhájila požadavek, aby v kompetenci FSA zůstal i boj proti insider trading.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK