Suché počasí v oblastech Argentiny a Brazílie způsobuje klimatický jev la niňa, který už podle WSJ poškodil část úrody na polích v Argentině. Spojené státy přitom očekávají, že právě Argentina bude v tomto pěstitelském roce druhým největším vývozcem kukuřice na světě a třetím největším vývozcem sójových bobů.
Počasí ohrožuje také úrodu na jihu Brazílie a v Uruguayi, která minulý týden vyhlásila stav ohrožení pro farmáře na severu země. Klíčová úloha tohoto regionu na světových trzích s potravinami znamená, že případné problémy s produkcí by byly cítit v celém světě.
Meteorologové pro zmíněnou oblast na nejbližší období předpovídají další zničující horka a pouze minimum srážek. To by mohlo produkci omezit ještě více, protože kukuřice a sója se právě v těchto dnech dostává do klíčového stádia růstu.
"Pokud do Tří králů nezaprší, budeme čelit ještě vážnějším problémům," řekl podle WSJ hlavní ekonom Argentinské společnosti venkova Ernesto Ambrosetti. Organizace, kterou vede, je největším sdružením argentinských farmářů.
Ceny kukuřice, sójových bobů a pšenice prozatím zůstávají pod rekordy z roku 2008, analytici ale předpokládají, že ceny vybraných plodin se budou dál zvyšovat. Hodně přitom bude záležet na tom, o kolik se úroda skutečně sníží. Výsledkem by pak mohly být vyšší ceny potravin na pultech obchodů, upozorňuje WSJ.
Růst cen potravin může znamenat hrozbu pro globální ekonomiku, jestliže země s rychlým růstem hrubého domácího produktu se pokusí hospodářský růst zpomalit, aby zbrzdily růst cen potravin. Například Čína během dvou měsíců dvakrát zvýšila úrokové sazby, především proto, aby omezila další růst inflace.
"Růst cen potravin se na rozvíjejících se trzích stává problémem," uvedl analytik trhu komodit v bance Morgan Stanley Hussein Allidina. Cena kukuřice by podle něj mohla v prvním čtvrtletí příštího roku vystoupit až na sedm dolarů za bušl (asi 27,2 kg) z nynějších asi 6,20 USD. Hrozí také, že některé vlády nebudou chtít riskovat růst cen potravin a raději sáhnou k omezení vývozu vybraných zemědělských plodin.