Rekordní cena mědi se týká kontraktů na komoditních burzách v Londýně a New Yorku. Jde o takzvané futures, tedy termínové kontrakty, s nimiž je spojena pozdější doba dodání nakoupené komodity. V Šanghaji se cena mědi v noci vyšplhala na 70.850 jüanů (asi 205.800 Kč) za tunu, což je nejvíce od července 2007. Na rekordu je i cena mědi v New Yorku, kde se dostala až na 437,90 centu za libru (asi 186 Kč/kg).
K růstu cen mědi významně pomohly zprávy, že zájem o kov mají investoři z Japonska, kteří chtějí využít opětovného růstu kurzu japonského jenu. Objemy obchodů sice kvůli svátkům zůstávají slabé, po překročení klíčových technických úrovní se ale trochu zvýšily.
"Zdá se, že kolem úrovně 9450 dolarů jsme našli podporu pro další nákupy, což bylo těsně nad předchozím rekordem. Další impulz byl na 9500 dolarech," poznamenal jeden z makléřů v Singapuru, jehož citovala agentura Reuters. Do konce týdne by ale ceny ještě mohly výrazně kolísat, zvlášť pokud se spustí naprogramované prodejní pokyny, které ruší sázky na pokles cen.
Růst cen ale zdaleka není omezen pouze na základní kovy jako je měď. Vzhůru se vydaly i ceny dalších kovů z této skupiny, včetně například zinku nebo niklu. Z drahých kovů pak v růstu vedle zmíněného stříbra pokračuje hlavně palladium, ale i platina. Zlato naopak předchozí růst korigovalo a krátce před poledne nepatrně ztrácelo. Zůstávalo ale nad 1410 USD/oz a nemá daleko k rekordu.
"Ceny mědi se drží hodně vysoko a podporují jak stříbro, tak palladium," řekl jiný makléř, tentokrát v Hongkongu. Stříbro se nyní pohybuje kolem 30,85 USD/oz a podle uvedeného makléře se jeho cena bude spíš zvyšovat. On sám během příštího roku očekává posun ceny stříbra do pásma 30 až 35 dolarů za unci, potenciální cíl vidí až na 40 dolarech.