...dopadnou zvláště tvrdě na zahraniční společnosti.
"Daně, které jsou primárně zaměřeny na zahraniční společnosti, jsou z principu problematické na evropském vnitřním trhu," řekl ministr v pondělním vydání listu Süddeutsche Zeitung a dodal, že Německo své obavy Maďarsku sdělilo.
Agentura Reuters v polovině prosince informovala, že skupina 15 předních evropských energetických a finančních firem adresovala společný dopis Evropské komisi, aby tak protestovala proti zavedení jednorázových daní v Maďarsku, které v lednu přebírá předsednictví Evropské unie. [ID:nLDE6BE23W]
Dopis podepsaly například Aegon <AEGN.AS>, Allianz <ALVG.DE>, ING Group <ING.AS>, RWE <RWEG.DE>, EnBW <EBKG.DE>, E.ON <EONGn.DE>, Deutsche Telekom <DTEGn.DE>, OMV <OMVV.VI> nebo ČEZ <CEZPsp.PR>.
"V posledních rozhodnutích maďarské vlády pozorujeme trend směřující k využívání vybraných sektorů a zejména zahraničních firem k vyrovnání státního rozpočtu," stojí v dopise.
"To poškozuje investice, stejně jako důvěryhodnost maďarského závazku ohledně vnitřního evropského trhu."
Maďarsko se dočkalo v poslední době kritiky i kvůli bankovní dani, převedení soukromých penzijních fondů zpět do státního pilíře a novému mediálnímu zákonu.
Německo a další evropské země tlačí na Budapešť, aby mediální zákon upravila ještě předtím, než vstoupí v platnost. Obávají se, že tvrdší postup vůči médiím může ohrozit poselství bloku ohledně svobody slova v zemích, jako je Rusko, a odvádět pozornost v době, kdy se Evropa potýká s dluhovou krizí. [ID:nLDE6BT0D6] [ID:nLDE6BN0IF]
(Autoři: Ludwig Burger a Jonathan Gould; Přeložil: Roman Gazdík)
[FRANKFURT/Reuters/Finance.cz]