Komise se na maďarskou vládu obrátila s dopisem, v němž jí požádala o veškeré informace spojené s kontroverzními zákony. Podle Baillyho již Brusel obdržel odpověď, ale její detaily komise nezveřejnila. "Nyní se zabýváme oficiální stížností (13 firem) a rovněž dopisem od maďarské vlády," uvedl mluvčí.
Maďarská vláda se v rámci snahy o snížení rozpočtového deficitu rozhodla zvýšit zdanění bankovních, maloobchodních, energetických a telekomunikačních firem. Vláda uvalila na finanční sektor speciální daň ve výši 200 miliard forintů (zhruba 18 miliard Kč) ročně. Daň platí v letošním a příštím roce. Z ostatních odvětví chce vláda pomocí nových daní získat dalších 161 miliard forintů ročně.
Celá řada zahraničních investorů pohrozila, že zemi opustí a propustí své maďarské zaměstnance. Jde o velmi významné firmy, mezi něž patří vedle ČEZ němečtí energetičtí giganti E.ON a RWE.
Střet mezi maďarskou vládou a velkými společnostmi je o to viditelnější, že Maďarsko se 1. ledna ujalo předsednictví Evropské unie. Řadu týdnů přitom vláda premiéra Viktora Orbána čelí kritice kvůli kontroverznímu mediálnímu zákonu, který jeho kritici srovnávají s cenzurou.