...úspor, jež mají ozdravit veřejné finance.
Deficit státního rozpočtu se ke konci loňského roku snížil na 156,3 miliardy korun proti schodku 192,4 miliardy za rok 2009, oznámilo v pondělí Ministerstvo financí.
Rozpočet pro loňský rok byl naplánován s deficitem 162,9 miliardy korun. Poslanecká sněmovna v květnu schválila navýšení schodku o 0,2 miliardy korun kvůli financování povodňových škod.
Ministr financí Miroslav Kalousek minulý týden řekl, že schodek rozpočtu by mohl být o jednotky miliard nižší, než předepisoval zákon o státním rozpočtu.
Resort dříve v listopadové čtvrtletní prognóze revidoval očekávaný loňský deficit veřejných financí podle metodiky Evropské unie ESA 95 na 5,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z dříve udávaných 5,3 procenta.
Jedním z hlavních nástrojů úspor byly snížené náklady na obsluhu státního dluhu, v nichž se promítal jednak obecný pokles výnosů státních dluhopisů v Evropě, ale také důvěra investorů v uměřenou fiskální politiku země, jež pomohla snížit rizikovou prémii českých obligací.
Ministerstvo financí v prosinci odhadlo, že v této kapitole mohl stát v roce 2010 ušetřit 21 miliard korun z plánované částky 56,8 miliardy.
Pro rok 2011 schválila Poslanecká sněmovna státní rozpočet s deficitem 135 miliard korun, což odpovídá snížení schodku veřejných financí na 4,6 procenta hrubého domácího produktu.
Středopravý kabinet Petra Nečase si předsevzal stáhnout schodek do roku 2013 pod hranici 3 procent HDP, jež představuje jedno z kritérií pro vstup do eurozóny.
Vláda nicméně uvedla, že do konce svého mandátu v roce 2014 nehodlá stanovit cílové datum pro přijetí jednotné měny.
"Cesta, kterou se vláda ubírá, je cestou, kdy se veřejné finance vyvíjejí slušně. Otázkou bude rok současný, kdy jsou na programu zásadní věci (v oblasti reforem)," řekl analytik Tomáš Vlk z makléřské firmy Patria Finance.
"Řekl bych, že prozatím to vypadá z pohledu investorů pro českou ekonomiku relativně dobře," dodal.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]