"Pesimistický scénář předpokládá prudký a dlouhodobý nárůst cen ropy doprovázený těžkým poškozením důvěry," uvedl Issing ve Výboru pro měnovou politiku Evropského parlamentu. Naopak krátká válka by mohla napomoci k rychlému oživení a odstranit nežádoucí volatilitu na trzích, dodal. Issingovy výroky potvrdily očekávání, že Evropská centrální banka ponechá na nadcházejícím měnovém zasedání úrokové sazby beze změny a počká, dokud se podmínky v ekonomice nevyjasní. Ovšem za předpokladu, že se situace příliš nezdramatizuje a finančním trhům nedojde hotovost.
Issing zopakoval ujištění ECB z minulého týdne, že v případě potřeby jsou tvůrci měnové politiky připraveni jednat. Otřesy na poli mezinárodní politiky donutily centrální banku snížit letošní odhad hospodářského růstu eurozóny na jedno procento z dřívější prognózy v intervalu 1,1 až 2,1 procenta. Ve snaze oživit skomírající růst snížila ECB 6.března klíčovou sazbu pro refinanční tendry o čtvrt procentního bodu na 2,50 procenta. Příští měnové zasedání se uskuteční 3.dubna. Finanční trhy předpokládají, že banka uvolní úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů nejpozději v červnu, ale zřejmě ne dřív než v květnu, a Issingovy komentáře je nijak nepřekvapily.
"Issing dal najevo, že nechtějí udělat nic, dokud panuje tolik nejistoty kolem výsledku války... To znamená, že můžeme v podstatě vyloučit snížení sazeb příští týden," soudí Nathalie Filletová, specialistka na měnovou politiku z BNP Paribas. Nejdůležitějším úkolem banky je nyní podle Issinga zachovat chladnou hlavu a přispívat k celkovému uklidnění. Situaci proto musí hodnotit ve světle svého hlavního úkolu, kterým je podpora hospodářského růstu pomocí stabilních cen. "Znamená to také varovat před přehnaným očekáváním," řekl.