ODS představila pět variant penzijní reformy (OPAK.)

07.01.2011 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Občanská demokratická strana je připravena podpořit při přípravách penzijní reformy pět variant včetně povinného vyvedení prostředků ze...

...současného systému, řekl ve čtvrtek předseda Petr Nečas.

Nejsilnější vládní strana dosud povinné důchodové spoření, jež navrhuje TOP 09, odmítala. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 představil svou verzi zahrnující povinné individuální spoření již v listopadu. [ID:nGAZ056283]

Důchodová reforma je jednou z priorit vládní koalice pravého středu, jež chce vyvedením části sociálních odvodů do soukromého pilíře omezit rostoucí ztrátovost současného průběžného systému i diverzifikovat rizika penzijního spoření.

Nečas uvedl, že jeho strana dává přednost dobrovolnému individuálnímu spoření, ale vzhledem k naléhavosti reformy je ochotná ustoupit.

"Jsme připraveni ke kompromisu, považujeme to za důležitou věc," řekl Nečas na tiskové konferenci. "Musí být nalezen průsečík napřed na koaliční úrovni, a samozřejmě musí být tato věc velmi pečlivě, podrobně, trpělivě a detailně konzultována s demokratickou opozicí."

ODS má ovšem také své podmínky, řekl Nečas.

Pro povinné vyvedení prostředků z průběžného systému strana zvedne ruku pouze pokud vznikne státní penzijní fond s konzervativní investiční strategií, bude zavedena skrytá identita střadatelů a poplatky se budou odvíjet dominantně od výnosů fondů, nikoli od objemu spravovaných aktiv.

Odvody na sociálním pojištění v současném průběžném systému fiancování (PAYG) tvoří 28 procent hrubé mzdy.

Návrh TOP 09 počítá s postupným navyšováním povinného individuálního spoření po roce 2013 z počátečních 3 až na 5 procentních bodů, což je podle předsedy ODS Nečase příliš.

Výpadek tří procentních bodů by podle Ministerstva práce a sociálních věcí v roce 2013 činil zhruba 30 miliard korun.

Obě strany se nicméně shodnou na finacování reformy za použití dividendových výnosů firem se státní účastí, jako je ČEZ <CEZPsp.PR> a sblížení sazeb daně z přidané hodnoty, jež nyní stojí na 10 a 20 procentech.

Proti zvyšování spodní sazby DPH nicméně protestuje nejmenší koaliční partner, strana Věci veřejné, jež argumentuje tím, že by tento krok dopadl zejména na lidi s nižšími příjmy.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK