Bernanke: Ekonomika se zlepšuje, trh práce bude zatím slabší

07.01.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington/New York 7. ledna (ČTK) - Vyhlídky americké ekonomiky lze nyní hodnotit optimističtěji než před nedávnem, neplatí to ale o trhu práce, který se bude z hluboké krize zotavovat ještě léta. Před bankovním výborem amerického Senátu to dnes řekl šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Ekonomiku hodnotil zhruba ve stejné době, kdy byla oznámena nepříliš dobrá data z trhu práce.

Série statistických dat z poslední doby podle šéfa Fedu ukazuje, že hospodářské oživení sílí a je udržitelné. To ale neznamená, že Fed nebude pokračovat v nákupech dluhopisů americké vlády, jak je schválil loni na podzim v rámci druhého kola takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, obecně označovaného jako QE2.

Fed na začátku loňského listopadu oznámil, že v rámci QE2 postupně koupí dluhopisy americké vlády s delší dobou splatnosti v objemu asi 600 miliard dolarů (zhruba 11,4 bilionu Kč). Tyto nákupy budou pokračovat, přestože se stav ekonomiky zlepšuje. Bernanke řekl, že situace na trhu práce prozatím centrální bance neumožňuje podporu hospodářství utlumit.

Obecně je ale podle šéfa Fedu možné říci, že největší ekonomika světa si v letošním roce povede lépe, než Fed původně očekával. Motorem růstu budou výdaje spotřebitelů a firem, což je pro americkou ekonomiku klíčové a kde už je vidět zlepšení.

Fed se tak bude nyní zaměřovat hlavně na míru nezaměstnanosti. Ta se pořád ještě drží nad devíti procenty, zatímco za normální se dá považovat míra kolem šesti procent. Než se ale trh práce zlepší natolik, aby mohla adekvátně klesnout i míra nezaměstnanosti, to podle šéfa Fedu může trvat i čtyři až pět let.

Americké ministerstvo práce dnes uvedlo, že tamní ekonomika v prosinci vytvořila mimo zemědělský sektor jen asi 103.000 pracovních míst, což je mnohem méně, než se čekalo. Navíc se ukázalo, že místa vznikají prakticky jen v soukromém sektoru, zatímco státní správa dál propouští. Optimistický je ale pokles míry nezaměstnanosti, která klesla na 9,4 z listopadových 9,8 procenta.

Pokles míry nezaměstnanosti, ač na první pohled výrazný, ale nesvědčí o žádném velkém zlepšení. Odráží sice fakt, že firmy jsou ochotny přijímat více zaměstnanců, na druhou stranu se v něm ale odráží i to, že část lidí už vzdala snahu najít si práci. Snížila se tudíž základna, z které se míra nezaměstnanosti vypočítává.

Nákupy dluhopisů v rámci QE2 ve svém důsledku znamenají rozšíření měnové báze přes tisk nových peněz. Tyto falešné peníze mají pomocí vyšší inflace rozpohybovat ekonomiku, neboť drží úrokové sazby nízko a naopak přispívají k růstu cen akcií a dalších aktiv.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK