Průměrný úrok činí 4,542 procenta, zatímco v listopadové aukci státních dluhopisů se stejnou dobou splatnosti to bylo 3,576 procenta. Na trhu se ale počítalo s výraznějším nárůstem, někteří analytici čekali, že se úrok zvýší až o 1,3 procentního bodu.
Příznivý výsledek by podle agentury Reuters mohl naznačovat, že na trhu se zvyšuje důvěra v kroky evropských vlád, které se snaží krizi kolem státních dluhů mírnit a chystají několik nových opatření. Významný vliv by ale mohly mít rovněž zprávy, že o Evropu a její společnou měnu mají čím dál větší zájem centrální banky v Asii.
Španělsko mělo v úmyslu prodat dluhopisy za dvě až tři miliardy eur. Vysoký zájem o nabízené papíry tak v podstatě kopíruje podobný výsledek ze středy, kdy první dluhopisy v letošním roce prodávalo Portugalsko. Aukce jeho dluhopisů je rovněž považována za úspěšnou. V případě Portugalska se průměrný úrok dokonce snížil, i když zůstává vysoko nad úrovní obvyklou pro tyto typy cenných papírů.
Portugalsko a možní i Španělsko jsou považovány za případné kandidáty na zahraniční finanční pomoc, jakou už loni přijalo Řecko a Irsko. Lisabon i Madrid ale tvrdí, že finanční pomoc nepotřebují a jsou schopny se i nadále financovat přes finanční trhy.
Španělsko má čtvrtou největší ekonomiku eurozóny. Vláda už přijala celou řadu ozdravných kroků, aby snížila výdaje a zlepšila stav veřejných financí. Madrid se snaží přesvědčit investory, že země je schopna dostat se z problémů sama. Investoři se ale obávají vysokého objemu špatných úvěrů ve španělských spořitelnách a rovněž vysokých deficitů v autonomních regionech.
Euro na výsledek aukce státních dluhopisů zareagovalo nárůstem k dolaru o zhruba čtvrt procenta na 1,3170 USD. Dostalo se tak na denní maximum. S dalším větším růstem analytici zatím nepočítají, protože trh už započítal do kurzů většinu dobrých zpráv. Část ekonomů upozorňuje, že reakce trhů je i tak přehnaná, protože eurozóna své problémy zdaleka nevyřešila. Je proto podle nich možné očekávat další zvýšené napětí.