Také pokles dolaru by mohl destabilizovat trhy, jež se těžce zotavují po splasknutí bubliny z konce devadesátých let, říká Zpráva o světové finanční stabilitě, jež popisuje globální ekonomická rizika. Za takto nejistých podmínek se musí tvůrci měnové politiky zaměřit na posílení důvěry investorů, soudí MMF. "Konec oživení na akciových trzích ve čtvrtém čtvrtletí... zdůraznil, jak křehký je sentiment investorů a jak žádoucí jsou kroky, jež by zvýšily důvěru na trzích, stejně jako je třeba vyřešit napjatou situaci ve světě," dodal fond. "Jakkoli trh zřejmě krátkou válku vstřebal, případný odklon od tohoto zcénáře by mohl důvěru dále oslabit." Opatrnost vyjádřená ve zprávě odpovídá středečním výrokům ředitele MMF Horsta Köhlera, který uvedl, že v případě delšího konfliktu v Iráku nevylučuje ani ekonomickou recesi.
PROPAD NA TRZÍCH
Nejistota před zahájením vojenské operace v Iráku dále prohloubila těžké ztráty světových finančních trhu a prudce zvedla ceny ropy. Dolar oslabil ke všem světovým měnám a ztratil tak přitažlivost jako bezpečné aktivum.
Dolar stále vypadá dost zranitelně, neboť příliv kapitálu do Spojených států už tolik nezávisí na rychlejším tempu tamního ekonomického růstu, řekl Gerd Häusler, který za zprávu odpovídá. I kdyby ale válka v brzké době skončila, mezinárodní situace zůstane ještě nějakou dobu napjatá, dodal. "Otázkou je, co to bude znamenat pro celý region, zda pomine nebezpečí teroristických útoků nebo zda se, jak si někteří lidé myslí, naopak nezvýší... Je to daleko důležitější, než jestli válka potrvá o týden déle nebo ne."
Celková situace ale není až tak neblahá, uvedl MMF. Kolaps finančního systému je nepravděpodobný a nízké úrokové sazby pomáhají ke zlepšení sentimentu. Velký objem volného kapitálu by měl navíc pomoci k oživení, jakmile nejistota trochu poleví. "Prorůstové zaměření měnové politiky napomáhá k postupnému zlepšení finančních podmínek v klíčových odvětvích ekonomiky," dodal MMF.