"Rok 2011 bude rokem kulminace," upozornil viceprezident RealtyTrac Rick Sharga. Ve Spojených státech je běžné, že si lidé berou hypotéku na podstatnou část ceny nemovitosti, v některých případech i na celou částku. Pokud se ovšem sníží hodnota jejich nemovitosti, což se v USA stalo, banka je požádá, aby uhradili takovou částku, která cenový pokles vyrovná. Tedy aby poskytnutý úvěr nebyl vyšší, než je aktuální tržní cena nemovitosti. S úhradou takových splátek má ale řada lidí problém.
Oznámení o zabavení nemovitosti loni obdržela každá 45.domácnost, která má bydlení na hypotéku. Reálně je to 2,9 milionu nemovitostí, což je nový rekord. Proti roku 2009 to byl přitom růst o 1,67 procenta.
Jen za prosinec ale dostalo oznámení pouze 257.747 domácností, což je nejnižší měsíční údaj za dva a půl roku. Proti listopadu je to pokles o 1,8 procenta a proti stejnému měsíci předchozího roku dokonce o 26,3 procenta. Tempo zabavování nemovitostí se ale v posledních dvou měsících loňského roku snižovalo hlavně proto, že úřady začaly vyšetřovat, jaké praktiky banky při tomto procesu používají. Existuje totiž podezření, že v některých případech banky nemovitosti zabavovaly neoprávněně.
Nejvíce nemovitostí bylo v loňském roce zabaveno v Nevadě, kde byl ale v předchozích letech i největší stavební boom. První příčka Nevadě patřila už čtvrtým rokem, a to přesto, že realitní trh tam proti předchozímu roku zaznamenal pětiprocentní útlum. Na konci roku tam počet zabavených nemovitostí dokonce stoupal, což byl i případ Arizony a Kalifornie. Druhý největší počet zabavených nemovitostí loni měla Arizona, třetí Florida.