...analytika)
Ceny průmyslových výrobců (PPI) v prosinci meziměsíčně vzrostly o 1,0 procenta, nejvíce za posledních 23 měsíců, uvedl v pondělí Český statistický úřad. V listopadu ceny průmyslových výrobců vzrostly o 0,5 procenta.
V meziročním srovnání ceny stouply o 3,6 procenta po zvýšení o 2,7 procenta v listopadu.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 12/10 11/10 12/09 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct +1,0 +0,5 +0,1 meziroční změna v pct +3,6 +2,7 -0,8
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nnWLA2909]
OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční růst indexu o 0,6 procenta a meziroční zvýšení o 3,2 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * Na meziměsíčním růstu u průmyslových výrobců se nejvíce podílely ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, jež stouply o 9,3 procenta. * V meziměsíčním srovnání také vzrostly ceny potravinářských výrobků o 0,6 procenta. Největší podíl na tom měly ceny pekařských výrobků, jež přidaly 3,5 procenta. * Ceny stavebních prací meziměsíčně stagnovaly a meziročně klesly o 0,4 procenta. * Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví stouply o 0,2 procenta a meziročně o 2,7 procenta. * Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se meziměsíčně snížily o 0,5 procenta a meziročně o 1,2 procenta. * Ceny zemědělských výrobců v meziměsíčním srovnání vzrostly o 1,4 procenta. Meziročně stouply popáté v řadě, a to o 23,6 procenta, když v listopadu přidaly 23,4 procenta. * Výrobní ceny si zapsaly teprve devátý meziroční vzestup od listopadu roku 2008. Nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 vykázaly ceny v září 2009, kdy se propadly o 5,4 procenta.
KOMENTÁŘE
PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM, UNICREDIT PRAHA
"Je to poměrně výrazně nad konsenzuálními odhady i nad odhady UniCredit. Je to zatím především kvůli rostoucí ceně ropy, čili ne až tak moc ve sféře potravinářských výrobků ve zpracovatelském průmyslu, a vzhledem ke stále rostoucím cenám agrárních komodit lze další růst PPI čekat v nejbližších měsících."
"Není to nic zásadního, protože centrální banka necíluje ceny potravin v rámci spotřebního koše. Nicméně samotný fakt, že tady máme nějaké inflační tlaky, byť z nákladové strany, nelze úplně pominout. Je to jeden z faktorů, který může přidávat váhu k myšlence dřívějšího zvyšování sazeb, než na konci roku, jak ČNB avizovala ještě v listopadu."
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
Ceny průmyslových výrobců v prosinci překonaly naše i tržní očekávání. Struktura však nijak překvapivá není, když rostly ceny v potravinářském průmyslu a zejména v odvětvích ovlivňovaných cenou ropy v korunovém vyjádření - cena ropy zaznamenala v prosinci skok nahoru o 12,3 procenta.
"Z hlediska budoucího vývoje spotřebitelských cen je daleko důležitější vývoj cen v zemědělství, které se v prosinci dále zvýšily o 1,4 procenta meziměsíčně. To indikuje pokračující budoucí tlaky na růst cen potravin ve spotřebitelském koši.
"Na začátku letošního roku by ceny v průmyslu měly dále růst. Důvodem jsou vyšší ceny ropy a vývoj v potravinářském průmyslu, v lednu pak porostou i ceny elektřiny. V průměru by se výrobní ceny tento rok měly zvednout o více než 3 procenta. Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji cen komodit - ropy, kovů a zemědělských komodit.
"V současnosti se inflace nachází nad inflačním cílem ČNB. Při pohledu na strukturu je ovšem zřejmé, že inflace je nahoru tažena zejména růstem cen komodit a rozhodně se nejedná o inflační tlaky způsobené vyšší domácí poptávkou. Z tohoto pohledu může být ČNB klidná a přistoupit ke zvýšení sazeb až v druhé polovině letošního roku."
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]