Podle odůvodnění soudu porcelánka v návrhu uvedla, že se nachází v úpadku, neuvedla však formu úpadku, která u ní nastala. "Z dlužníkových tvrzení nelze spolehlivě učinit závěr o jeho úpadku," uvedl v rozhodnutí soud. Porcelánka ale může návrh podat znova.
Podle místopředsedy představenstva Starorolského porcelánu Václava Touška zatím management firmy nerozhodl, jestli návrh upraví a podá znova, nebo bude postupovat jinou cestou, řekl dnes ČTK Toušek.
Starorolský porcelán byl od minulého týdne v insolvenčním řízení, závazky společnosti vůči všem věřitelům přesáhly 52,3 milionu. Zaměstnancům dluží firma minimálně čtyři miliony korun.
Podle předsedkyně odborů v porcelánce Jany Grecmanové zaměstnanci o odmítnutí insolvečního návrhu ví krátce. "Zatím jsme se nebavili o tom, co by to mohlo znamenat. Uvidíme, jestli firma podá opakovaný návrh," řekla dnes ČTK.
Porcelánka v návrhu na insolvenci navrhla i reorganizaci firmy. Projekt počítá se zachováním produkce porcelánu, mimo jiné i za cenu redukce počtu zaměstnanců. Ze současných 196 lidí by jich v případě, že bude plán schválen, přišlo o práci přibližně 16 procent.
Současná porcelánka by měla nadále zaměstnávat 53 lidí, což má podle návrhu výrazně snížit nákladovost. Dalších 94 dělníků a 17 techniků, vesměs původních zaměstnanců, má poté přejít do firmy Kerapo Salvap a její dceřiné společnosti Bohemia Porcelán Moritz Zdekauer 1810.
Porcelánka v roce 2009 vykázala ztrátu 64,7 milionu korun. Meziročně se tak prohloubila téměř o 46 milionů Kč. V roce 2009 klesly celkové tržby za porcelán meziročně o 21 procent na 128,1 milionu korun. Krize se dotkla i zaměstnanosti a koncem roku 2009 pracovalo ve firmě 192 lidí, o 99 méně než rok předtím. Loňské údaje firma zatím nezveřejnila.