...v postupu proti dluhové krizi, uvedl ve čtvrtek zdroj z eurozóny.
EFSF je zvláštní instrument eurozóny, který umožňuje půjčovat si peníze oproti vládním zárukám a dále je poskytnout zemím, kterým trhy přestaly důvěřovat. Tyto země v potížích musejí na oplátku garantovat tvrdý program fiskální konsolidace a strukturálních reforem.
Členské státy eurozóny se nyní nacházejí uprostřed debaty, zda zvýšit faktickou kapacitu EFSF k hodnotě poblíž 440 miliard eur ze stávajících 250 miliard a rozšířit mandát fondu.
Očekává se, že balík nových opatření na boj s dluhovou krizí bude oznámen v polovině března.
Návrh, o němž se nyní diskutuje, předpokládá, že by EFSF mohl kupovat obligace zemí v problémech na sekundárním trhu, což by mohlo pomoci při stabilizaci dluhopisového trhu dané země.
"Tato možnost byla vždy na stole coby součást 'komplexního balíčku'," řekl Reuters zdroj z eurozóny obeznámený s jednáním.
"Diskutovalo se o tom pouze obecně pod hlavičkou 'rozšíření rozsahu aktivit EFSF', nikoli ve vztahu k žádné konkrétní zemi," řekl zdroj.
Zdroj uvedl, že případné zpětné odkupy by nefungovaly samy o sobě, ale byly by součástí širšího programu konsolidace a reforem dohodnutého s příslušným členským státem.
"Zpětné odkupy by například mohly přijít v kombinaci s půjčkou nebo rekapitalizací bank v zemi přijímající pomoc," dodal zdroj s tím, že se jedná o seriózně zvažovanou možnost.
Zdroj dále řekl, že tento návrh se projednává nezávisle na návrhu, aby EFSF mohl nakupovat dluhopisy zemí, které se na sekundárním dluhopisovém trhu potýkají se stresovými situacemi a jejichž dluhopisy vykupuje Evropská centrální banka (ECB).
"Domnívám se, že program nákupu dluhopisů je něco jiného, přinejmenším se o nákupech na sekundárním trhu a zpětných odkupech jednalo jako o rozdílných bodech," řekl zdroj.
Evropská komise soudí, že by za současných podmínek program podobný nákupům ECB zemím v problémech příliš nepomohl, dodal.
Zdroj rovněž uvedl, že by tento návrh mohl narazit na odpor kvůli potenciálním ztrátám pro banky v eurozóně, které mohutně investovaly například do řeckých nebo irských dluhopisů a nyní by tratily při prodeji těchto aktiv skrze zpětné odkupy za současných tržních podmínek.
Proti zpětnému odkupu řeckých dluhopisů se ve čtvrtek vyjádřil také finanční poradce německé kancléřky Angely Merkelové Hans Michelbach, který uvedl, že by jej neschválila dolní komora německého parlamentu.
[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]