"Chceme zodpovědný rozmach solární energetiky, zároveň ale chceme využít potenciálu pro snižování nákladů," řekl novinářům v Berlíně německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen. Vzhledem k vysoké poptávce v odvětví je podle něj možné plánované snížení podpory urychlit, aniž by tím utrpěl růst celého odvětví.
Německo loni zvýšilo kapacity k výrobě energie z fotovoltaických článků o rekordních zhruba sedm gigawattů. Celkem tak země disponuje kapacitou solární energie téměř 17 gigawattů.
Právě díky subvencím zažívá trh obnovitelné energie v Německu nebývalý rozmach. Předseda sdružení pro solární energetiku (BSW) Günther Cramer řekl, že snížení subvencí plánované na příští rok se posune už na letošní červenec. Z průběžného vývoje ale prý musí být zřejmé, že celoroční prodej zařízení k výrobě solární energie letos dosáhne alespoň 3,5 gigawattu kapacity. To by byla asi polovina loňské úrovně.
Odvětví podle Cramera doufá, že se mu podaří snížit náklady v takovém rozsahu, aby bylo od roku 2017 soběstačné a žádné další státní subvence už nepotřebovalo. Výrobci solárních panelů plánují zvýšit podíl solární energie na celkové produkci energie v Německu z nynějších asi dvou procent na zhruba deset procent v roce 2020. Celková kapacita pro výrobu solární energie by se tak zvýšila na zhruba 70 gigawattů.
Německo je největším světovým trhem pro fotovoltaiku, která přeměňuje sluneční paprsky na elektřinu. Odvětví zažilo nebývalý rozmach už po roce 2000, kdy byl v Německu přijat nový zákon o obnovitelných zdrojích energie. Ten investorům garantuje, že po dobu 20 let budou za energii ze slunce dostávat vyšší ceny, než jsou na trhu.