"Evropa si musí svou existenci zasloužit, svět nám svou vlastní existenci nedluží," řekl Cameron. Evropa musí podle něj nejen deregulovat, ale také inovovat a uzavřít další dohody o volném obchodu se zeměmi v Asii, na Blízkém východě a v Latinské Americe.
Velká Británie sice není v eurozóně, patří ale k významným členům Evropské unie. Britská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí překvapivě oslabila, což byl podle analytiků důsledek sněhové kalamity, na kterou Británie není zvyklá. Cameron ale špatné počasí považuje pouze za jeden z důvodů.
"Buďme upřímní. Ta čísla nám také ukázala něco, co jsme říkali několik měsíců. Vzhledem k těm hlubokým problémům v posledních letech bylo zřejmé, že hospodářské oživení bude velmi nevyrovnané," řekl Cameron.
Britský premiér také obhajoval úsporná opatření, která zavedla britská vláda, a vyzval další evropské země, aby britského příkladu následovaly a začaly se snižováním dluhů. Nynější problémy se státními dluhy jsou podle Camerona překážkou, která stojí v cestě obchodu i hospodářskému růstu. S problémy se potýká především periferie eurozóny.
Cameron si myslí, že napětí v eurozóně se ještě zvýší. Za jeden z důvodů označuje nechuť Němců finančně přispívat na řešení nejrůznějších problémů, které se týkají jiných zemí. Daňoví poplatníci v Německu se podle Camerona ptají, proč mají platit za chyby, kterých se nedopustili.
Britský premiér je jedním z řady účastníků Světového ekonomického fóra, které se v Davosu koná pravidelně každý rok. Schůzek se účastní politická a podnikatelská elita z celého světa, včetně šéfů nadnárodních koncernů a hlav států.
K tématu deregulace a posílení obchodu si dnes Cameron za modelový příklad vybral dohodu o volném obchodu, kterou Evropská unie loni uzavřela s Jižní Koreou. "My v Evropě bychom se ke světovému obchodu neměli stavět váhavě, měli bychom jej aktivně a důrazně prosazovat," řekl. Postavil se tak na stranu těch, kteří volají po dokončení Katarského kola rozhovorů o další liberalizaci světového obchodu.