"Myslím, že bychom měli bdít nad tím, aby se nenarušily síly trhu, protože ty jsou velmi důležité," řekl Ackermann. "Musíme být velmi opatrní. Někdy mají trhy tendenci k excesům, ty však není možné regulovat, protože se tím trhy ničí," dodal.
"Stojím tak spíše na straně Jamese (Dimona)," uvedl Ackermann. Narážel tím na čtvrteční epizodu z Davosu, kdy Dimon kritizoval politiky za neustálá obviňování bank z vyvolání krize a snahu trestat je drakonickou regulací. Sarkozy jej poté za to tvrdě pokáral a zdůraznil, že zpřísněná regulace je nutná.
V sobotu se šéfové bank sejdou v Davosu s centrálními bankéři a zástupci dalších regulačních orgánů k diskusím o plánech regulace finančního sektoru. Velké světové banky se po dvou letech kritiky už nebojí pouštět se s politiky a regulačními činiteli do sporů v naději, že odvrátí nová omezování jejich obchodních aktivit a odměňování, a do Davosu poslaly vesměs své nejvyšší šéfy. Bankovní sektor by zejména rád odvrátil jednotlivé země od přijetí návrhů, které by novou mezinárodní regulaci známou pod označení Basilej III zaváděly v tvrdší verzi nebo rychleji.
Zpřísněná regulace bank je již do značné míry realitou, protože vedle celosvětové basilejské dohody přijaly Spojené státy rozsáhlý balík reforem regulace finančního sektoru a zákonodárci v Evropě uvalili omezení na prémie pro bankovní zaměstnance. Podle expertů však seznam dalších chystaných a uvažovaných opatření je stále dlouhý a je v něm řada kontroverzních návrhů, takže banky mají ve snaze o svou obranu stále značný prostor.