V Davosu se jedná o liberalizaci obchodu, USA ale pokrok nevidí

29.01.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Davos/Ženeva 29. ledna (ČTK) - Ministři obchodu jednají na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu o další liberalizaci světového obchodu v rámci takzvaného Katarského kola. To začalo už před deseti lety a mělo být dávno uzavřeno. Zatím se tak ale nestalo, protože jednotlivé země se nedokázaly dohodnout na klíčových otázkách včetně subvence zemědělství. Spojené státy dnes uvedly, že nevidí žádný významný pokrok v jednáních ani teď.

Vyjednávači obchodních mocností přitom doufali, že právě v Davosu se jim podaří dosáhnout v jednáních průlomu. Američané ale připustili, že rozhovory mají alespoň větší dynamiku. Jejich obchodní zmocněnec Ron Kirk jako příklad uvedl vztah mezi Spojenými státy a Čínou.

"Myslím, že v tónu našich jednání s kolegy z Číny je prokazatelně pozitivní změna," řekl dnes Kirk agentuře Reuters. Více než dvě desítky činitelů se tak budou snažit alespoň vyslat politický signál, že dohoda o liberalizaci by mohla být dokončena v letošním roce.

V zasněžených ulicích horského letoviska Davos mezitím sílí protesty antiglobalistů a odpůrců kapitalismu. Zhruba stovka se jich střetla s pořádkovou policií, na kterou házeli lahve. Policie odpověděla proudem studené vody ze třech vodních děl. Původně neškodný pochod se tak postupně zvrhl v násilný protest. Střet se ale odehrál kus od konferenčního centra, takže jednání nebyla nijak narušena.

Letošní rok je obecně považován za jednu z posledních příležitostí, kdy je možné rozhovory o liberalizaci obchodu ještě vzkřísit a dotáhnout do zdárného konce. Sedm klíčových vyjednávačů se dohodlo na tom, že se nedá v jednáních už otálet a rámcovou dohodu je nutné mít do července.

"Všichni jsme se shodli na tom, že bychom to měli udělat do července," řekl komisař Evropské unie pro obchod Karel De Gucht. EU pořádala banket pro ministry z Austrálie, Brazílie, Číny, Indie, Japonska a USA. Tyto země jsou klíčovými představiteli světového obchodu.

Vyjednávači z ženevského sídla Světové obchodní organizace (WTO), kteří se v posledních týdnech snažili jednání urychlit, v Davosu čekali na ministry obchodu a chtěli od nich slyšet, že jsou připraveni k ústupkům a vzájemným kompromisům. Zástupci vyspělých zemí G20 loni na summitu v Soulu totiž uvedli, že když nebude dohoda letos, nemusí být už nikdy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK