Kvantitativní uvolňování, jak je uplatňuje Fed, podle Číňanů přispívá k růstu cen komodit na světových trzích i k růstu cen ostatních aktiv, hlavně v takzvaných rozvíjejících se ekonomikách, mezi něž patří i Čína. Tyto země si pak stěžují na příliv spekulativního kapitálu.
"Politika kvantitativního uvolňování nemůže fundamentálně řešit problémy ekonomiky, může ale vést k nadměrné likviditě v globálním měřítku, stejně jako k riziku konkurenčního oslabování měn," píše se ve zprávě o měnové politice za poslední čtvrtletí loňského roku. "(Tato politika) vede k importované inflaci a k přílivu krátkodobého kapitálu, což vytváří napětí v mladých ekonomikách," stojí dále.
Z těchto důvodů prý Čína musí pracovat na tom, aby odsála přebytečnou likviditu v podobě přílivu spekulativního kapitálu, aby tak minimalizovala dopady na svou ekonomiku. Centrální banka se bude nadále snažit udržet kurz své měny jüan relativně stabilní, režim směnných kurzů tudíž bude uvolňovat jen zvolna.
Čínská centrální banka ve zmíněné zprávě také potvrdila, že v letošním roce počítá s růstem své měnové báze M2 o 16 procent. Znamená to zpomalení proti loňsku, kdy růst báze dosáhl 19,9 procenta. Měnová báze M2 je širokým ukazatelem oběhu peněz v ekonomice a zahrnuje také úspory a termínované vklady.
Čínská centrální banka loni poprvé po téměř třech letech přistoupila ke zvýšení základních úrokových sazeb a několikrát zvýšila také povinné minimální rezervy. V tom hodlá podle své nové zprávy i pokračovat. Banka se snaží těmito prostředky bojovat s inflací, která je nejvýše za poslední dva roky. K růstu inflace nejvíce přispívají drahé potraviny, ale také růst cen nemovitostí.