Ekonomický růst USA v Q4 táhli spotřebitelé a vývoz (OPAK.)

31.01.2011 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Ekonomika v Q4 rostla o 3,2 procenta; odhad trhu +3,5...

...pct

* Spotřebitelské výdaje nejsilnější za téměř 5 let

* Konečná poptávka vzrostla nejvíce od 2.kvartálu 1984

Americké hospodářství ve čtvrtém kvartále loňského roku zrychlilo tempo růstu, když sílící spotřebitelské výdaje a vývozy zvedaly poptávku nejrychleji za 26 let.

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států stoupl v období od října do prosince na roční bázi o 3,2 procenta po růstu o 2,6 procenta ve třetím čtvrtletí, ukázal předběžný páteční odhad ministerstva obchodu. Ekonomové oslovení Reuters očekávali, že HDP vzroste o 3,5 procenta.

Ekonomika by přitom byla rostla o 7,1 procenta, kdyby podniky nezbrzdily navyšování zásob. Konečná poptávka přesto zesílila nejvíce od druhého kvartálu roku 1984.

"Plyne z toho závěr, že hospodářství je zřejmě na cestě udržitelného zotavení," řekl Fred Dickson, hlavní stratég pro trhy ze společnosti The Davidson Cos v Oregonu.

Za celý rok 2010 americká ekonomika expandovala o 2,9 procenta, nejvíce od roku 2005, zatímco v roce 2009 se smrštila o 2,6 procenta.

Spotřebitelské výdaje, které tvoří dvě třetiny amerického HDP, rostly v posledních třech měsících loňského roku o 4,4 procenta, nejrychleji od prvního čtvrtletí roku 2006. Na růstu HDP se tak podílely 3 procentními body, největší měrou za více než čtyři roky.

Vývozy stáhly chronický deficit zahraničního obchodu a k HDP přispěly 3,4 procentního bodu, poprvé za rok a nejvíce od roku 1980.

<^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Pro komentáře analytiků klikněte na: [ID:nN28266915]

Pro grafické znázornění na: http://r.reuters.com/jah77r

Pro videoanalýzy S&P a Morgan Stanley:

http://link.reuters.com/taf77r

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>

Nezaměstnanost ve Spojených státech však i přes ekonomický růst klesá jen velmi pomalu a zpráva nepřináší příliš útěchy nezaměstnaným Američanům ani centrální bance (Fed), jejímž mandátem je hlídat nejen inflaci, ale také podporovat trh práce.

Bankéři z Fedu ve středu vyjádřili obavy, že tempo oživení stále není dostatečně robustní, aby dokázalo výrazně snížit nezaměstnanost, a potvrdili svůj závazek rozpustit v ekonomice 600 miliard dolarů.

Míra nezaměstnanosti se ve Spojených státech drží od května 2009 nad 9 procenty a analytici odhadují, že by bylo třeba nejméně 3procentního růstu po několik kvartálů, aby si trh práce poradil s dosud nezaměstnanými i absorboval ty, co na něj teprve vstupují.

[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK