DATA V KOSTCE 2-Český PMI v lednu na rekordní hodnotě 60,5 bodu

01.02.2011 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává další...

...komentář)

PRAHA, 1.února (Reuters) - Index aktivity v českém průmyslu v lednu vzrostl na rekordních 60,5 bodu z prosincových 58,4 bodu, ukázal v úterý index nákupních manažerů (PMI).

Lednový výsledek, který je nejvyšší v historii průzkumu od roku 2001, podpořil růst indexu produkce a rekordní meziměsíční zvýšení indexu nových objednávek. Zlepšily se také ukazatele zaměstnaností a termíny dodání od dodavatelů.

Index nákupních manažerů sestavuje pro banku HSBC společnost Markit Economics.

ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE O PMI 01/11 12/10 01/10 Index nákupních manažerů 60,5 58,4 53,1 Produkce 64,3 60,5 56,2

KOMENTÁŘ HSBC

MURAT ULGEN, HLAVNÍ EKONOM HSBC PRO STŘEDNÍ A VÝCHODNÍ EVROPU A SUBSAHARSKOU AFRIKU

"PMI nasnažil..., že zlepšování podmínek ve výrobě z posledního loňského kvartálu pokračovalo zrychlujícím tempem i na začátku roku 2011."

"Zlepšování výkonu ve výrobě táhne rostoucí domácí poptávka, jež se odráží v prudkém nárůstu nových domácích objednávek, které vyskočily na historický vrchol, zatímco ty exportní přidaly méně."

"Rychlý vzestup nových objednávek také zvedl nároky na pracovní sílu, a prodloužily se též termíny dodávek, což obojí hovoří pro silnou poptávku, ačkoli druhý ukazatel také ukazuje na nedostatečné dodávky."

"Opětovné zrychlení aktivity globálního obchodu nadále pozitivně působí na domácí výrobní sektor s tím, jak roste objem nových exportních objednávek."

"Výrobci v lednu opět posílili počty zaměstnanců, ale pomaleji než dříve. Zároveň se začínají vršit inflační tlaky, když se na spotřebitele v rostoucí míře přenáší růst vstupních cen poháněný komoditami. Výstupní ceny během měsíce prudce narostly na maxima naposledy zaznamenaná v polovině roku 2008 a na úrovně vysoko nad historickým průměrem."

KOMENTÁŘE ANALYTIKŮ

DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE

"Lze říci, že PMI věrně sleduje to, co se děje v německé ekonomice. Což je opodstatněné, protože vazby jsou velmi silné. Tudíž ten optimismus českých firem vychází z očekávaného růstu exportních zakázek, což si myslím, že je vzhledem k německým datům opodstatněné očekávaní."

"Data také ukazují, že by mohl být růst české ekonomiky vyšší, než se dosud předpokládalo. Nemuselo by dojít ke zpomalení, ale možná spíše k akceleraci české ekonomiky, minimálně v prvním čtvrtletí nebo pololetí a možná i za celý rok. My čekáme, že česká ekonomika letos poroste o 2,8 procenta."

"Implikací pro měnovou politiku je myšlenka, že by mělo dojít ke zvyšování úrokových sazeb o něco dříve, než ČNB uvádí ve své poslední prognóze, tedy nikoli v závěru, ale v polovině letošního roku."

VOJTĚCH BENDA, HLAVNÍ EKONOM, ING COMMERCIAL BANKING, PRAHA

"Je to jeden z dalších signálů, že se zatím průmyslu daří a že česká ekonomika je pořád v období poměrně silného růstu. Zdá se, že ten růst zatím nezpomaluje ani v prvním čtvrtletí a že můžeme čekat i poměrně silná čísla o HDP i v letošním roce."

SOUVISLOSTI * Výsledek nad 50 bodů značí celkový růst průmyslové aktivity proti předchozímu měsíci, údaj pod 50 bodů naopak signalizuje její pokles.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK