Adresy pro domény podle starého protokolu už téměř došly

01.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. února (ČTK) - Mezinárodní organizace IANA, která má na starosti celosvětově přidělování adres pro internetové domény, již téměř vyčerpala své zásoby. K dnešku jí zůstalo pět posledních bloků, po jednom do každého regionu, které odpovídají jednotlivým světadílům. Uvedlo to sdružení CZ.NIC, spravující domény s koncovkou .cz. Související změna takzvaného protokolu, který komunikaci po internetu umožňuje, má pomoci problém s nedostatkem adres vyřešit, zároveň ale v budoucnu může omezit fungování některých zařízení, jako například modemů.

Samotným registrátorům adresy pro domény ze současného přídělu IANA dojdou během několika měsíců, nejpozději zřejmě v příštím roce. Následný nedostatek adres přidělovaných podle staršího protokolu IPv4 má vyřešit přechod na IPv6, který umožní výrazně větší počet číselných kombinací a tedy i adres. Přechod na IPv6 však může způsobit problémy protože oba protokoly nejsou kompatibilní. Výrobci internetových zařízení a poskytovatelé obsahu budou muset po určitou dobu podporovat oba protokoly v rámci takzvaného přechodového období. Například starší modemy nastavené na IPv4 se nebudou umět připojit na nové stránky pracující v IPv6.

"Alokační politika schválená v březnu 2009 říká, že s žádostí o poslední volné bloky vstupuje IANA do takzvané fáze vyčerpání. V této fázi už pouze IANA dokončí poslední žádost, což se v pondělí stalo, a rozešle po jednom bloku každému regionálnímu registru. Toto se má stát v nejbližších dnech," uvedl výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip.

IPv4 umožňuje připojení méně než čtyř miliard počítačů. Nově nastupující protokol IPv6 poskytuje množství adres vyjádřené číslem s 38 nulami.

"Háček je v tom, že jsou protokoly vzájemně nekompatibilní. Zjednodušeně řečeno to znamená, že se zařízením, které zná pouze IPv4, si nepřečtete obsah webu, který poskytuje zařízení s IPv6, a ani naopak," uvedl počítačový expert společnosti TNS Josef Vávra. Vedle firem pracujících s internetem, jako internetové obchody nebo banky, bude přechod na IPv6 znamenat vyšší riziko pro běžné uživatele, neboť naprostá většina současných zabezpečení počítačů a sítí, tzv. firewallů na něj není připravena.

V Česku je v současnosti na protokol IPv6 připraveno přes pět procent ze tři čtvrtě milionu domén.cz. Například u domén s koncovkou .com, je to ale jen jedno procento. Podobné to je i u domén .biz nebo .org.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK