Dvě řízení se týkají nedodržení třicetidenní lhůty splatnosti, další případ zakázaných praktik v dodavatelsko-odběratelských vztazích. "Jde o případ, kdy se dodavatel podílí na financování něčeho bez přiměřené protihodnoty. Obecně tento případ souvisí s určitým typem poplatků," uvedl Brom.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v jedné z firem provedl také místní šetření, kdy v jejím sídle zajišťoval potřebné důkazy. "Jeden ze subjektů, se kterým jsme zahájili správní řízení, je závažným hráčem na trhu," dodal Brom.
ÚOHS dohlíží nad dodržováním zákona o významné tržní síle od února loňského roku. Do konce poloviny roku má být ale zrušen. Některé jeho pasáže budou zapracovány do jiných zákonů, například zákon o ochraně hospodářské soutěže. Zákon o významné tržní síle vypracovala skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora. Obchodníci zákon kritizují a tvrdí, že je nekvalitní a poškodil jejich vztahy s dodavateli. Potravináři si naopak pochvalují, že po zavedení zákona se chování řetězců vůči nim zlepšilo.
ÚOHS nadále vede další řízení, která zahájil v polovině loňského roku. Týkají se lhůt splatnosti faktur a požadavků na skonto. Vedena jsou s firmami Ahold a Kaufland. "Řízení s Kauflandem byla spojena do jednoho případu. Předpokládám ukončení řízení v dohledné době. Museli jsme dělat ekonomické analýzy dopadů chování subjektů na trhu," uvedl Brom.