Němečtí výrobci krmiv budou napříště povinně úřadům hlásit výsledky všech testů svých produktů, ne jen těch nadlimitních, a nahlašovací povinnost v případě nálezu zvýšených hodnot nebezpečných látek se bude týkat i soukromých laboratoří. Do provozu navíc bude uveden systém předběžného varovaní na výskyt dioxinu. Tato opatření musí ještě odsouhlasit německý parlament.
Vycházejí z akčního plánu německé ministryně zemědělství Ilsy Aignerové, na němž se v lednu dohodla se spolkovými zeměmi. Od nové nahlašovací povinnosti si ministryně slibuje, že kontrolní orgány budou moct rychleji a přesněji reagovat na nové potravinové nebezpečí. "Toto opatření budeme urychlovat také na úrovni EU," dodala dnes Aignerová. Má pro to prý podporu i nynějšího maďarského předsednictví unie.
Německá ministryně rovněž požaduje zákaz podnikání v produkci krmiv pro všechny firmy, které budou šidit při výrobě směsí. Pro to ale podle ní není potřeba přijímat žádný nový zákon, ale důsledně uplatňovat stávající legislativu. O přísnějším postihu podvodných výrobců bude v polovině února jednat s ministryní spravedlnosti Sabine Leutheusserovou-Schnarrenbergerovou.
Dioxinový skandál vypukl v Německu na přelomu roku, kdy úřady odhalily výskyt této jedovaté láky ve vejcích a krmivu pro hospodářská zvířata. Vyšetřování je přivedlo na stopu severoněmecké firmy, která minimálně od loňského března vyráběla krmné tuky kontaminované dioxiny. Její vedení o tom vědělo, úřadům to ale zatajilo.
Na německý trh tato firma dodala až 3000 tun dioxiny zamořeného tuku, který mohl kontaminovat až 150.000 tun krmiva. Asi 4,5 tuny potenciálně zasaženého vepřového se dostaly také do Česka. Část této dodávky české dozorové orgány zajistily, její zamoření dioxiny zkoušky dosud neodhalily.