Roli v tomto kroku hraje i skutečnost, že pokud by měla EU více kandidátů, pak by jejich šance na zvolení byla mizivá. Kromě Topolánka se totiž uchází třeba i bývalá nizozemská ministryně hospodářství a předtím i školství a vědy Maria van der Hovenová. Dalším adeptem je současný generální ředitel agentury Japonec Nobuo Tanaka, který minule zvítězil právě i kvůli tomu, že unie se nedokázala dohodnout na jednom kandidátovi.
"Určitě šance kandidátů, kteří kandidují individuálně, nikoli s podporou celé Evropské unie, jsou menší," připustil v prosinci v Bruselu, kde se jednalo také o kandidaturách pro EIA, český ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
Na tomto prosincovém jednání se nicméně unie na jednotném kandidátovi nedohodla. Topolánek měl mezi státy EU menší podporu než jeho nizozemská konkurentka.
Páteční mimořádný summit EU by měl být věnován kromě problematiky inovací hlavně energetice.
IEA byla založena v 70. letech, aby bránila západní země dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro 28 průmyslových zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), včetně České republiky.
V médiích se také v souvislosti s dalším působením českého expremiéra zmiňovala možná kariéra ve vedení energetické společnosti Enel, která působí mimo jiné i na Slovensku. Do Enelu, ať už do Itálie nebo na Slovensko, by Topolánkovi mohly pomoci velmi dobré vztahy s italským premiérem Silviem Berlusconim, uvedly například v září Lidové noviny. Podle zdroje ČTK tam ale nepůjde.